Autor: Metsamajandusuudised.ee • 13. jaanuar 2020

Õiguslik hinnang annab Linnamäe elektrijaamale rohelise tule

Linnamäe hüdroelektrijaama omanik Wooluvabrik OÜ sai õigusliku hinnangu, mis annab keskkonnaametile võimaluse lubada jätkata elektrienergia tootmist Linnamäe paisul.
Õiguslik hinnang annab Linnamäe elektrijaamale rohelise tule.
Autor: Meelika Sander-Sõrmus

„Soraineni advokaadibüroost tellitud õiguslik hinnang näitab, et keskkonnaamet saab ilma seadustega vastuollu minemata loobuda oma nõudmisest, viia läbi Natura ala erandi menetlus Linnamäe hüdroelektrijaamale,“ ütles Wooluvabriku juhatuse liige Vahur Kivistik.

Eesti üks suurimaid hüdroelektrijaamu tegutseb Linnamäel praegu kohtu antud esialgse õiguskaitse määruse alusel, sest keskkonnaamet seadis ettevõttele vee erikasutusloa väljastamise üheks eeltingimuseks Natura ala erandi menetluse läbi viimise. Tegemist on protseduuriga, kui kõne all on näiteks uus majandustegevus, mis kahjustab Natrura ala kaitse-eesmärke. Natura erandi puhul pannakse taotlejale kohustuseks hüvitusmeetmete rakendamine ning luba tegevuseks antakse alles pärast meetmete elluviimist. Keskkonnaameti nägemuses tuleb Jägala jõel luua tingimused lõhede kudemiseks, mis sisuliselt tähendab kultuurimälestiste nimekirjas oleva elektrijaama lammutamist.

LOE LISAKS:

Riigikohus: Natura aladel kaitstavates elupaikades pole keelatud igasugune inimtegevus

Linnamäe hüdroelektrijaama puhul ei ole tegemist loodusdirektiivi tähenduses uue projektiga, sest elektri tootmine on muutumatuna toimunud juba aastast 2002 ehk mitu aastat enne Natura ala tekkimist ning Euroopa Kohtu praktika toetab seda lähenemist.

„Oleme keskkonnaametilt küsinud, mida me peame erandi menetlemiseks tegema, kuid pole selget vastust saanud,“ rääkis Kivistik. „Wooluvabriku puhul võib see tähendada näiteks nõuet uue jõe rajamiseks, mis poleks realistlik ega meile jõukohane. Soraineni hinnang kinnitab meie seisukohta, et Natura erandi ja hüvitusmeetmete protsessi läbimist nõuda pole keskkonnaameti poolt õiguspärane. “

Keskkonnaamet takistab Wooluvabriku tegutsemist hoolimata asjaolust, et Vabariigi Valitsus otsustas 10. oktoobril 2019. aastal oma kabinetiistungil, et keskkonnahuvid ei kaalu Linnamäe paisul üles teisi huve ja seega nii Linnamäe paisjärv kui Linnamäe HEJ peavad säilima. Konkreetne lahendusviis lepitakse valitsuses kokku käesoleva aasta jaanuaris.

Samuti toetavad elektrijaama töö jätkamist Jõelähtme valla elanikud, vallavalitsus, muinsuskaitseamet, kultuuriministeerium ja majandusministeerium.

„Vald on kõikide otsustega siiani leidnud, et nii see paisutus kui ka elektrijaam peaksid säilima ja edasi töötama,” ütles Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja 8. jaanuaril Delfi Ärilehele.

TASUB TEADA

Linnamäe paisu puhul on tegemist olulise loodusturismi sihtkohaga, mida saab võrrelda Jägala joaga.

Wooluvabrik saatis Soraineni advokaadibüroo õigusliku hinnangu tutvumiseks Jõelähtme vallavalitsusele ning edastab selle esmaspäeval, 13. jaanuaril keskkonnaametile.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616