Autor: Neeme Korv • 15. jaanuar 2020

Neeme Korv: „Ei! Kogukond ei lähe metsa!“

Mets on juba ammu osa poliitikast, kuid tõeliselt suureks tõotab teema kujuneda järgmiste kohalike omavalitsuste valimiste kontekstis. Avaliku debati juures on kõige masendavam, et osapooled ei kuula üksteist, ning tundub, et leidub nii poliitilisi kui ka majanduslikke jõude, kes tahavad, et nii jääkski, kirjutab Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.

Neeme Korv.
Autor: Liis Treimann

Peab olema vapper ja meelekindel inimene, kes praegusajal Riigimetsa Majandamise Keskuses (RMK) oma igapäevast leiba teenib. Metsanduse kõrval pole ilmselt teist valdkonda, kus tuleb nii palju loovida eri huvirühmade vahel. Majanduslikud, poliitilised, sotsiaalsed, looduskaitselised ja kultuurilised huvid kõrguvad siin ähvardavalt nagu Antarktika jäämäed, mille vahel meie Bellingshauseni nime kandev purjekas praegu laineid künnab.

LOE LISAKS:

Rivo Sarapik: Eesti metsanduse rohepesu

Hea öelda, et leiame tasakaalu ja mõistliku raiemahu sõltumatute metsaekspertide abiga. Statistika kipub ikka olema kõneleja poole kaldu. Üks ütleb, et raiemaht on liiga suur, teine, et liiga väike. Üks ahastab, et looduslikke kooslusi hävitatakse, teine räägib, et mets mädaneb kätte ära. Eestimaa Looduse Fondi esindajate meelest tuleb raiemahtu vähendada. Keskkonnaagentuuri metsaosakonna spetsialistid kinnitavad, et kasvanud raiemaht vastab viimase 20 aasta jooksul suurenenud metsapindalale.

Ma ei tea, kust peaksid tulema need sõltumatud metsanduseksperdid, keda ikka ja jälle tikutulega taga otsitakse? Teadlased? Teadus peab andma andmeid, et otsustajad saaksid otsustada, armastab Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere korrata. Ent ka teadlased on ju lõppeks inimesed. Tselluloositehase debatt tipnes mäletatavasti sellega, et targad mehed ja naised sildistasid üksteist trükimusta mitte kannatavate sõnadega.

„Kollektiiv volitas mind“

Et maja püsti püsiks, peab sellel olema vundament. Kui tahta mingil avalikkust huvitaval teemal kokku leppida, peavad faktid käima enne emotsioone. Faktide saamiseks peab olema tahet ära kuulata. RMK on pidanud üle Eesti raiete teemal kaasamiskoosolekuid ja tulemused hiljem kokku võtnud. Nii koosolekute ajakava kui ka kokkuvõtted on RMK kodulehel avaldatud.

ks selline koosolek peeti eelmisel nädalal Harjumaal Kosel ja ETV „Aktuaalne kaamera“ käis sündmust kajastamas. Ühe osalenu suust kõlas muu hulgas väide, et „Eesti on number üks metsa hävitaja“. Eriti vapustas mind aga resoluutne vastus RMK esindaja ettepanekule koos metsa minna, et oma silmaga selle seisu vaadata. „Ei! Kogukond ei lähe metsa!“ teatas üks kaasatu resoluutselt.

Kõlab nagu filmist „Mehed ei nuta“, kus kollektiivi volitatud isik andis suusõnal edasi, et ei “võta suu sisse iva teie poolt pakutavat toitu ega maga silma täitki teie poolt pakutavat und.“ Ent mis kasu on kaasamisest, kui ära kuulamise soovi nähtavalt pole? Õige küsimus oleks: "Kelle kasu?“

Kuulata inimestele meeldib – aga ikka oma lemmikbändi. Ja poliitikud, nemad on juba niisugused diskorid, kes teavad, millistele nuppudele vajutada, et potentsiaalse valija kõrvus heliseks just see õige muusika. Isegi siis, kui tulemus on destruktiivne. Hääled loevad.

Harvester, saatana sigitis

Mets ja metsa majandamine – kui sellest üldse tohib rääkida – on üks neist teemadest, mis on praegu võtnud kursi 2021. aasta kohaliku omavalitsuse valimiste põhiteemade hulka. Vaadates, kuidas juba praegu leiavad poliitikud tee RMK kaasamiskoosolekutele, mis peaksid olema ennekõike infovahetamise kohad, saavad kergesti poliitilised kõnekoosolekud. Näiteks on sageli kohal EKRE esindaja, riigikogu ja RMK nõukogu liige Peeter Ernits, kes refereerib tulemust oma mätta otsast sotsiaalmeedias.

Häältega on nii, et mida rohkem, seda uhkem, ja strateegiline huvi pole saada mingi ullike remmelga oksale istuma ja kaamerad surisema, nagu tunamullu Tallinnas, vaid kujundada metsateemast midagi rahvaliikumise taolist. Paraku on „ei“-kampaania alati lihtsam ja mõjusam kui kompromissi nõudev „jah“.

Loe täismahus artiklit Äripäeva veebist.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974