Autor: Metsamajandusuudised.ee • 22. jaanuar 2020

Adven planeerib Vändrasse uut biokatlamaja

Vändras kaugkütte teenust pakkuv Adven Eesti AS esitas möödunud aastal Keskkonnainvesteeringute Keskusele (KIK) toetuse taotluse biokütuse katlamaja ja soojusvõrkude rekonstrueerimise kaasrahastamiseks. Hiljuti tuli KIK-lt toetuse osas positiivne vastus ning nüüd teevad Põhja-Pärnumaa vald ja Adven koostööd, et 850 kW võimsusega katlamaja ja soojusvõrkude töödega alustada.
Adven planeerib Vändrasse uut biokatlamaja.
Autor: Äripäev AS

Hetkel toimub Vändra alevis soojuse tootmine Wendre tehase kinnistul asuvast gaasikonteinerkatlamajas. Arengukavas on analüüsitud erinevaid soojuse tootmise võimalusi ja asukohti. Uue katlamaja eelistatud asukoht oleks samuti Wendre territooriumil, aga kuna sinna hoonestusõigust ei saa, siis see variant ei ole kasutatav ja praegu on Adven tegelenud aktiivselt uue asukoha otsimisega.

„Oluline oli leida kaugkütte võrgu suhtes mõistlik asukoht. Vaatluse all oli 5 – 6 erinevat potentsiaalset aadressi, kuid neist jäi lõpuks sõelale vaid üks – Turu tänav 24. Valikul said määravaks kinnistu asukoht ühendustorustiku suhtes, maa sihtotstarve ja ehitustingimused. Valitud asukoht oli ainus, mis vastas nendele vajalikele tingimustele,” selgitas Adveni arenduse ja investeeringute valdkonna juht Priit Tiit.

Lisaks eelnevale on oluline ka katlamaja juurdepääs, eelkõige seoses tulevaste kütusetarnetega. Uus katlamaja katab baaskoormust ja kütuse vedu toimub ainult kütteperioodil. Maksimaalne kütusekulu on kuni 25 puistekuupmeetrit ööpäevas, mis tähendab nädalas kuni kolme autokoorma tarnet. Täna on meil tihe koostöö vallavalitsusega, et leida sobivaim marsruut ja planeerida vajalikud teede parendused või ristmike laiendused. Suvel ehk kütteperioodi välisel ajal katlamaja ei tööta.

Täna tarbib Vändras kaugkütet 19 korteriühistut 301 korteriga, lisaks vallamaja, postkontor, raamatukogu ja lasteaed. Rajatav katlamaja on tarbijatele oluline mitmel põhjusel. Esmalt on biokütus läbi viimase kolmekümne aasta olnud stabiilse hinnaga ning väldib imporditava maagaasi hinnakõikumisi. Teiseks on biokütused täna maailma energiapoliitika prioriteet ning selles osas tehakse soodustavaid tingimusi. EL struktuurifondide rahaga rahastatakse ca 40% ulatuses katlamaja ehitust ning samamoodi renoveerime soojustrasse kaasrahastusega. Kolmandaks on oluline hoonete energiasäästlik tarbimine ja parim viis selleks on maja soojustada ning muuta hoone sisekliima nõuetele vastavaks. Renoveerimiseks on samuti võimalik taotleda Kredexi toetust. Kui soojust toodetakse biokütusest ehk kaugküte on energiatõhus, võimaldab see hoonele parema energiamärgise.

Võrkude rekonstrueerimine on plaanis pärast katlamaja avamist 2021. aastal. “Eesmärgiks on katlamajast kuni Vändra jõeni ulatava magistraaltorustiku ja Spordi tänaval asuva torustiku uuendamine,” märkis Tiit.

Katlamaja üheks oluliseks aspektiks, mida rajamisel silmas pidada, on keskkond. Tiit lausus, et Adven pöörab katlamajade ehitamisel alati suurt tähelepanu keskkonnahoiule ning Vändra katlamaja planeerimise käigus arvestatakse samuti sellega, et katlamaja loomine mõjutaks minimaalselt keskkonda ja kõik keskkonnanõuded oleksid täidetud.

LOE LISAKS:

Püssis saab näha uut hakkepuidu katlamaja

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616