Autor: Metsamajandusuudised.ee • 31. jaanuar 2020

Marku Lamp: Metsanduse arengukava kogub üha enam sisu

Metsanduse arengukava koostamisel oleme jõudnud niikaugele, et keskkonnaministeeriumi eestvedamisel pakutakse juba lähiajal välja võimalikud lahendusteed sõlmprobleemidele.

Marku Lamp: Metsanduse arengukava kogub üha enam sisu.
Autor: Meelika Sander-Sõrmus

Metsamajandusuudised.ee uuris sektori arvamusliidritelt, kuidas ja millisena nad näevad tänavust metsa-aastat ja palus neil välja tuua oluliseima, mis nende ettevõtmisi mõjutab.

Detsembris 2019 kohtus juhtkogu ja otsustas, et edasi ei minda otseselt ühe stsenaariumi valikuga, vaid et Keskkonnaministeerium koostab etapiviisiliselt MAK2030 eelnõu teksti, seejuures juhtkogult tagasisidet küsides ning spetsiifilistesse küsimustesse teadlasi ja eksperte kaasates.

Eelnõu kirjutamisel lähtutakse eeskätt juba suures osas konsensuse leidnud ühisstsenaariumist ning MAK2030 algatamise ettepanekust. Esimene etapp selles protsessis hõlmab juba jaanuarikuus metsanduse alameesmärkide koostamist ja juhtkogule esitamist.

Ajakava:

•Jaan-märts 2020 – KeM koostab etapiviisiliselt MAK2030 eelnõu, küsides kirjalikult ka juhtkogu tagasisidet, märtsis kohtub juhtkogu uuesti.

•Märts 2020 – kuulutatakse uuesti välja riigihange mõjuhindaja (KSH ja muude oluliste mõjude hindamine) leidmiseks.

•Aug-sept 2020 – juhtkogu arutab mõjuhindaja vahearuande tulemusi ja esitab eelnõu keskkonnaministrile.

•Sept-okt 2020 – MAK eelnõu avalikustamine ja esitamine eelnõude infosüsteemi.

•Nov 2020 – KSH ja muude mõjude hindamise lõpp, MAK2030 eelnõu esitatakse valitsusele ja edasi liigub see Riigikokku (vastuvõtmise aeg tõenäoliselt 2021. aasta algul).

Lisaks pikaajalistele otsustele on Euroopa puiduturu mõjud kandunud edasi ka Eestisse ja sellele lisanduv soe talv raskendab puiduvarumist veelgi. Loodetavasti ei jõua üraskid veel sel aastal massilisi kahjusid meie metsadele põhjustada, kuid igal juhul peame selleks võimaluseks end ette valmistama.

Suure tõenäosusega jätkub tähelepanu metsandusele ka saabunud aastal ning loodetavasti jagub meil kõigil tarkust, et ka kogukondadega peetavad arutelud jõuavad parimate tulemusteni.

Saabunud aasta on rahvusvaheliselt kuulutatud planeedi tervise aastaks. Globaalselt pööratakse senisest rohkem tähelepanu, kuidas taimede tervise tagamisega aidatakse lõpetada näljahäda, vähendada vaesust, kaitsta looduskeskkonda ja arendada majandust. Samal ajal tähistame Eestis metsandusliku kõrghariduse 100-ndat juubelit ja päeva 110 aasta möödumist päevast, mida loetakse meie looduskaitse alguseks. Loodetavasti aitavad seni kogutud teadmised teha meil piisavalt häid otsuseid, et sellega ka globaalseid eesmärke täita.

Marku Lamp, keskkonnaministeeriumi asekantsler

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974