Autor: Metsamajandusuudised.ee • 31. jaanuar 2020

Martin Tishler: Metsamajandajate halvustamine ei aita edasi

Uue kümnendi esimene aasta võiks olla just see aeg, mil avalik arvamus ja otsustajad teadvustaksid muu kõrval ka metsade majandamise vajalikkust.
Martin Tishler: Metsamajandajate halvustamine ei aita edasi
Autor: Tornator Eesti OÜ

Metsamajandusuudised.ee uuris sektori arvamusliidritelt, kuidas ja millisena nad näevad tänavust metsa-aastat ja palus neil välja tuua oluliseima, mis nende ettevõtmisi mõjutab.

Tuleb meeles pidada, et metsanduses on lisaks loodusväärtustele olulised ka sotsiaalne ja majanduslik külg, aina suuremat kõlapinda saavad kliimateemad. Iga tegevus ja puiduvarumine majandusmetsas ei ole katastroof, vaid looduslike protsesside kaudne jäljendamine, mille käigus saadakse ühiskonnale niivõrd vajalikku taastuvat materjali. Lisaks pakuvad erivanuselised majandusmetsad liikidele elupaiku ning mitmeid hüvesid looduses liikujaile.

Puiduturg on Eestis väga kõikuv ning hetkel omavad arvestatavat mõju Kesk-Euroopa üraskikahjustused ning järjest tavapäratum soe talveilm, mis võib alanud aasta lõikes ka puiduvarumise mahtudes avalduda. Pikemaid trende vaadates nõudlus puidu järele kindlasti kasvab, mistõttu ettevõte käesoleval aastal olulisi muudatusi ei plaani ning tegutseb ka edaspidi eesmärgiga hoida majandmine jätkusuutlikuna ning tulu stabiilsena.

Loodetavasti otsustajad iga kõlava loosungiga kaasa ei lähe ja kõiki metsaomanikke mõjutavaid muudatusi kergekäeliselt, ilma teaduslike ja sotsiaalmajanduslike analüüsideta, ei tehta.

Eelnev puudutab metsanduse arengukava protsessi, mille fookus on laialivalguva käsitluse tõttu kannatanud – järsud muudatused, sektori (sh töötajate) halvustamine ning saja-aastase metsateaduse ja -praktika eiramine ei aita ühtegi inimest, looma ega metsatukka edasi.

LOE LISAKS:

Turberaiega uuendatud mets kasvab võrreldes lageraiejärgsega aeglasemalt

Lõpetuseks paar lihtsat tõde. Lageraie ei ole raadamine, raielank ei jää tühjaks ja on ümbritsetud kõrgema metsaga ning puit ja sellest tehtavad meid igapäevaelus ümbritsevad ja kasutuses olevad tooted pärinevad (majandus)metsast.

OÜ Tornator Eesti keskkonnajuht Martin Tishler

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616