Autor: Metsamajandusuudised.ee • 6. veebruar 2020

Ants Erik: Kliima muutumine mõjutab okaspuupuistuid

Metsandust mõjutab 2020. aastal kõige enam maailmamajaduse üldine käekäik ja eelmisel aastal alanud massilised üraskirüüsted Euroopa metsades, kus tänu sellele on raiemahud suurenenud.

Ants Erik: Kliima muutumine mõjutab okaspuupuistuid
Autor: Terje Lepp / Äripäev AS

Metsamajandusuudised.ee uuris sektori arvamusliidritelt, kuidas ja millisena nad näevad tänavust metsa-aastat ja palus neil välja tuua oluliseima, mis nende ettevõtmisi mõjutab.

Aasta on alanud puiduhinna jätkuva langusega, mis on tingitud just eelpool nimetatud põhjustest. Väga palju enam languseks ruumi ei ole, sest tasuvus majandada tasakaalustab puidu pakkumise ja nõudluse vahekorda. Raiemaht jääb kindlasti tagasihoidlikumaks kui eelnevatel aastatel.

Suuremad ohud on tingitud ikka ilmastikust (Force Majeure – tormid ja nende poolt tekitatud kahjud ning kuuma suve ja sooja talve mõjud okaspuupuistutele nii Eestis kui kogu Euroopas). Selline stsenaarium on üsna tõene ka Eestis ja see oleks kahjuks katastroof nii majandusele kui ka keskkonnale tervikuna.

LOE LISAKS:

Ants Erik: killustunud looduskaitse õõnestab riigi alustalasid

Selleks, et sellist olukorda minimaliseerida, peab just erametsas saama korda vanuselise struktuuri ehk majandama metsi maksimaalselt ning vähendama küpsete puistute osakaalu, sest eelneva enam kui poole sajandi jooksul tegemata töö on kuhjunud. See on väljakutse mitte ainult metsaomanikele, vaid kogu ühiskonnale. Kui me seda ei tee, siis hoolitseb selle eest loodus ise ja tulemus on selline, mida keegi ei soovi.

SAMAL TEEMAL:

Aigar Kallas: Uueneb riigimetsade järgmise kümnendi majandamise kava

Jaanus Aun: Raiemaht sel aastal ilmselt väheneb

Martin Tishler: Metsamajandajate halvustamine ei aita edasi

Poliitika on poliitika, aga kui poliitika on demokraatlik ja kaalutletud, siis on kõik hästi. Mul on hea meel, et aina enam on avalikkuses rääkima hakatud puidukasutuse positiivsest poolest. Ka ÜRO kliimaraport rõhutab, et meie metsavööndis on metsade majandamine ja puidust toodete laialdasem kasutamine, fossiilsetest materjalidest toodete asemel, kliima seisukohast oluline.

Metsatervenduse OÜ juhatuse liige Ants Erik

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974