Autor: Metsamajandusuudised.ee • 6. veebruar 2020

Taavi Ehrpais: Arutu raadamine väärib hukkamõistu

Aasta 2020 tuleb metsanduses kindlasti raske – puiduhinnad, ilm ja kooreürask on siin märksõnad, tõenäoliselt ka majanduse jahtumine.
Taavi Ehrpais: Arutu raadamine väärib hukkamõistu
Autor: Tiit Blaat / Ekspress Meedia

Metsamajandusuudised.ee uuris sektori arvamusliidritelt, kuidas ja millisena nad näevad tänavust metsa-aastat ja palus neil välja tuua oluliseima, mis nende ettevõtmisi mõjutab.

Kui metsaomanikul on võimalik mõningaid raieid sooja talve tõttu edasi lükata, siis metsa ülestöötajatel ja tööstusel on eriti raske. Hea näide on Vardi Metsaühistu suurim koostööpartner, kes lõpetas selle aasta esimestel päevadel meile igasuguse teenuse pakkumise, koondades pea kümme töötajat ja müües maha kogu tehnikapargi.

Uskumatu, kui palju suudab mõjutada metsandussektorit üks pisike putukas nimega kooreürask. Usun, et enamus metsaomanikke on hakanud mõtlema, mida peaksime tegema metsakasvatuses teisiti, et kliimamuutustega seonduvaid ohtusid vältida. Ega ma usugi, et meil täna puhtkuusikute fänne palju on, aga neid jääb kindlasti iga aastaga vähemaks. 2020 võiks olla see aasta, kus metsaomanik hakkab taas mõelda männi, haava ja tamme kasvatamisele.

Jahimehed on täitnud ühiskondliku tellimuse ja viinud põdra arvukuse optimaalsele tasemele. Ka metskitse ohjamisega on saadud osades piirkondades edukalt hakkama.

Kindlasti saavad sellel aastal suuremat tähelepanu hooldusraied. Neid ei saa edasi lükata ja nendega tegelemiseks on veidi rohkem ressursse, kui eelmistel aastatel. Hea on näha, et metsa tuleb tagasi väiksem tehnika, millega on võimalik kvaliteetselt hooldusraieid teostada.

Ma küll ei usu, et siin lähiajal muutust tuleb, aga siiski loodan et rohkem hakatakse hukka mõistma arutut raadamist selleks, et jõuda ühest punktist teise mõni minut kiiremini või siis selleks, et mõni uus kaubanduskeskus saaks uksed avada.

SAMAL TEEMAL:

Aigar Kallas: Uueneb riigimetsade järgmise kümnendi majandamise kava

Jaanus Aun: Raiemaht sel aastal ilmselt väheneb

Martin Tishler: Metsamajandajate halvustamine ei aita edasi

Tahaks loota, et 2020 on see aasta, kus nii keskkonnaorganisatsioonid, kui ka metsaomanike esindajad saavad ühiselt aru, et arukas majandamine on kõigile palju kasulikum, kui arutu kaitsmine ja heade tavadega vastuoluline majandamine.

Vardi Metsaühistu juhatuse esimees Taavi Ehrpais

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616