Autor: Metsamajandusuudised.ee • 10. veebruar 2020

Puit, isegi vähekvaliteetne puit, sobib ka muuks kui ahjukütmiseks

Puidukäitleja sõnul sobiks rohkem puitmaterjali ringmajandusse, kui kliendid oleksid teadlikumad ja eelsorteeriks materjali.

Puit, isegi vähekvaliteetne puit, sobib ka muuks kui ahjukütmiseks.
Autor: Puidukäitus OÜ

„Puitmaterjalide turg on arenev – inimesed hakkavad üha enam mõistma, et puit, isegi vähekvaliteetne puit, sobib ka muuks kui ahjukütmiseks. Mina näen, et praegu on õige aeg kändude, puitjäätmete ning puitpakendite käitlemist populariseerida, selgitada inimestele, miks on oluline paremini ja üldse – sorteerida materjale, sealhulgas puitu,“ sõnas Puidukäitlus OÜ tegevjuht Erkki Naabel. „Jäätmemajandus on meil üldiselt korraldamata, näen, et kõik ettevõtted, kes vähegi materjalide ringlusse suunamisega tegelevad, on väga potentsiaalikad ning kasvamas – meil on suur võimalus kaasa aidata nii inimeste teadlikkuse kasvatamisele kui ka turu kujundamisele.“

Sisse tulevast materjalist kõlbab kõik 100% materjaliks: 20% läheb hakkimiseks ja terviseradadele, 20% on piisava kvaliteediga, et kõlbab laastutehasesse ning 60% suuname koostootmisjaamadesse energiatootmiseks. „Kogume puitmaterjali näiteks hulgiladudes, logistikakeskustes, ehitusplatsidel, kodudest aga ka näiteks raielankidelt. Kindlasti saaksime rohkem puitmaterjali suunata päriselt taaskasutusse, kui kliendid oleksid teadlikumad ja eelsorteeriksid materjali. See, millisest sisse tulnud materjalist saab teha terviseradadele katet, milline läheb küttesse sõltub aastaajast, aga on suures osas ka jäätmetekitaja teha. Näiteks euroalused, mis meieni jõuavad, on suures osas taastatavad,“ lisas Erkki Naabel.

"Eesti tööstuses on ringmajanduse ärimudeli põhjal tegutsevaid ettevõtteid veel vähe – seda rõõmsam olen selliste ettevõtete üle, kellel on läbimõeldud kogu tsükkel, nagu Puidukäitlus OÜ. Me ei räägi täna enam jäätmetest, vaid materjalidest ja puit on kindlasti materjal, mis on küll taastuv, aga mis tuleks kasutada ära mitmeid kordi ning viimse raasuni,“ sõnas Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu tegevjuht Margit Rüütelmann. „Mina olen veendunud, et ringmajanduse põhimõtete järgi toimetavatel ettevõtetel on juba praegu ja saab olema tulevikus veel selgemad eelised lineaarse majandusmudeli järgi toimivatest ettevõtetest. Praegu on Eestis tegutsevad ringmajandusettevõtted pigem väikesed, kuid maailma suurte tööstusriikide kogemus ja eeskuju näitab, et ringmajandus on suurte tööstusettevõtete tegevusstrateegiasse sisse kirjutatud ning toimimise põhialus.“

Lihtsalt ja selgelt, missuguseid puidujäätmeid on võimalik taaskasutada ja ringlusse suunata:

Raielankidelt raadatud kännud – puhastatakse mullast, kividest, viiakse jäätmekäitlusplatsile ja jäetakse kuivama ning vihma puhastada ning seejärel eelpurustatakse ja siis purustatakse lõppfraktsiooniks, see sobib koostootmisjaamadesse.

Kaubakastid – kogutakse meie jäätmekäitlusplatsil kokku, puhastatakse plastikust, kilest ja papist ning seejärel purustatakse ja suunatakse koostootmisjaamadesse.

Euroalused – taastatavad tehakse korda ja suunatakse uuesti kasutusse, kõlbmatud alused puhastatakse, eemaldaks metall ja seejärel purustatakse ning suunatakse koostootmisjaamadesse.

Muu puitmaterjal, nt oksad, tüved, raidmed, keemiliselt töötlemata puitmaterjal (prussid, lauad, puuklotsid jmt), sorteeritakse, hakitakse ja suunatakse kas puitlaastplaatide tootmisesse, multšiks või terviseradadele.

TASUB TEADA

Puidukäitlus OÜ tegeleb puitmaterjali liigiti kogumise, sorteerimise, taaskasutusse ning ringmajandusse suunamisega. Puidukäitlus OÜ kogu tegevusprotsess on suunatud taaskasutamisele ja taastuvenergiale, ringmajandusele ning jäätmeturu korrastamisele. Teenused, mida nad pakuvad on: puitjäätmete liigiti vastu võtmine, konteineri rent, transportteenus, vajadusel puitjäätmete sorteerimine.

Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu eesmärk on olla ringmajanduse mudeli järgi tegutsevate ettevõtete katus- ja esindusorganisatsioon, mis on jätkusuutliku ringmajanduse eestvedaja, eestkõneleja ja visionäär.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974