Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 5. märts 2020

Stora Enso katsetab iseliikuvat veokit

Puidutöötleja Stora Enso on asunud katsetama automatiseeritud veokit Soomes Joensuus asuvas Uimaharju tehases.

Stora Enso katsetab iseliikuvat veokit.
Autor: Studio Korento - Harri Mäenpää

Stora Enso puidutarnete osakonna Soome tarne ja logistika direktor Antti Suvinen sõnas, et katse eesmärgiks on, kasutades tänapäevaseid tehnoloogilisi võimalusi, parandada töö efektiivsust ja ka tööohutust. „Loomulikult annab automaatse veoki testkasutus meile ülevaate ka kulude kokkuhoiu ja keskkonnasäästu osas,“ sõnas Suvinen.

Isesõitev veok parandab tööohutust, eriti kui see töötab puidulaastuhunnikute ja ladude läheduses. Juht juhib masinat kaugjuhtimise teel mugavast kontorist. Liiklusohutus sõiduki marsruudil paraneb tänu uuele turvavarustusele, näiteks erinevatele anduritele ja nutikatele fooridele. Eeldatakse, et automatiseeritud veok vähendab CO2-heitkoguseid, automaatne süsteem tagab mootori optimeeritud töö ja marsruudi valiku. Vähendatud kütusekulu annab ka kulude kokkuhoiu.

Uimaharju veski piirkonnas saeveski ja tselluloositehase vahel liikuva automatiseeritud sõiduki maksimaalne kiirus on 20 kilomeetrit tunnis. Veoauto transpordib saeveskist tselluloositehasesse hakkepuitu, läbides umbes 15-korda päevas 1,4 kilomeetrit. Sõiduki katsetamine jätkub 2020. aasta lõpuni. Katsed annavad ka pisut teavet Põhja-Karjala ilmastikuolude mõjust automatiseeritud veoautole ja seda abistavale liikluse juhtimissüsteemile.

„Nagu kõigi meie tegevuste puhul, on ka uue tehnoloogia testimisel ohutus prioriteet number üks. Testimisprotsessi algfaasis viibib juht veokis veendumaks, et kõik läheb hästi, ja alles hiljem kontrollitakse masina tööd eemalt,” räägib Antti Suvinen.

Automaatse veoki testimine on Stora Enso ja Mantsinen Groupi ühisprojekt. Sõiduki nutikat juhtimissüsteemi ja seadmeid tarnib Hiab. Ohutustöös osalevad ka InnoTrafik ja VTT. Lisaks osaleb projektis Nokian Tyres, katsetades Intuitu sensoritega varustatud nutirehve.

Allikas: Stora Enso

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974