Autor: Ken Rohelaan • 9. märts 2020

Kodumaja AS saab Soomes IKEA-majade lepingu

Lembit Lumpi osalusega Kodumaja AS toodab majaelemente Tartus.
Autor: Veiko Tõkman
Tartus moodulmaju tootev Kodumaja AS sõlmib peagi soomlastega pikaajalise lepingu, et ehitada IKEA ja Skanska mitmekorruselisi kokkupandavaid BoKlok-maju, vahendab Helsingin Sanomat.

Kodumaja on tootnud ja kokku pannud viiekorruselise BoKlok-maja Vantaas. Kui detsembris olid ehitusplatsil vaid vundamendid, siis jaanuaris pandi kaheksa päevaga kokku viiekorruselise maja moodulid, misjärel paigaldati katus.

BoKloki Soome juht Kati Valtonen ütles, et Eesti ettevõttega sõlmitakse pikaajaline kokkulepe.

Kodumaja on seni tarninud puidust moodulmajade elemente kõigisse Põhjamaade riikidesse, Norras on püstitatud isegi 14 korrusega hoone.

Skanska üritab kokkupandavate majadega leida konkurentsieelist ja kuluefektiivsust. Ettevõtte eesmärk on viia töö võimalikult palju tehasesse, kuna seal on produktiivsus märksa suurem kui ehitusplatsil.

Vantaas püstitatud viiekorruselises majas on 34 korterit. Maja ehitatakse eluasemetega neljas suuruses: 28,5–77 ruutmeetrit. Lisaks on majaelanikele üldkasutatav saun.

IKEA-majad algasid Rootsist

Skanska ja IKEA tulid BoKloki kontseptsiooniga välja 1990. aastate keskel. Esimesed BoKloki-majad ehitati 1997. aastal Lõuna-Rootsis. Soomes tutvustas Skanska kontseptsiooni esimest korda 2002. aastal, aga lõpetas selle kasutuse 2006. aastal, kui valmis oli saanud ligikaudu 100 BoKlok-maja.

Skanska uuendas kontseptsiooni 2013. aastal, kui ehitas kahekorruselised loft-tüüpi majad Vantaas. Praeguseks on valminud 300 kodu ja 78 veel ehitatakse.

Kõige uuem ja paljulubavam samm Skanska jaoks on BoKlok-korrusmajad, mis on juba saavutanud populaarsuse Rootsis. Soomes on eesmärk BoKlok-kodude ehitust kahekordistada ja jõuda aastas 200 ühikuni. Korrusmajad moodustaksid sellest 100–150 ühikut.

Lisaks Vantaale ehitatakse praegu korrusmaju Keravas ja Mäkkyläs.

Ettevõtmise eesmärk on saada tootmisega jalg maha Helsingis ja laiendada tegevus Turusse ja Tamperesse.

Kasum kahanes märgatavalt

Kodumaja kontsern teenis 2018. aastal 57,9 miljoni eurose müügituluga 3,1 miljonit eurot kasumit. Aasta varasemaga võrreldes vähenes müügitulu 7 protsenti ja kasum kahanes 39 protsenti. Ettevõtte tunnistas ka toonases majandusaasta aruandes, et müügitulu ja kasum jäid eesmärgist väiksemaks.

LOE LISAKS:

Ruumelementide tootja: müügitulu ja kasum jäid plaanidest väiksemaks

Ettevõte otsustas 2018. aasta tulemuste eest maksta omanikele dividende ligi 2,2 miljoni euro eest. Kodumaja suuromanik on Lembit Lump, kes jõudis 2019. aastal Äripäeva Rikaste TOPis 101. kohale, kui Äripäev hindas tema vara väärtuseks 31 miljonit eurot.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616