Autor: Metsamajandusuudised.ee • 20. märts 2020

Töö võib kaotada 65 000 inimest, suurimas ohus tööstus

Vineeritehas Pärnus.
Autor: Meelika Sander-Sõrmus
Sügiseks võib koroonaviirusest põhjustatud majanduskriisi tõttu Eesti erasektoris töö kaotada 65 000 inimest, selgus Äripäeva Infopanga kiiranalüüsist.

See hinnang ei arvesta valitsuse kavandatud toetavate meetmetega, mille eesmärk on motiveerida erasektorit koondamisi vältima.

Arvuliselt kaotab kõige enam inimesi töö töötlevas tööstuses, ehituses, transpordis ja laonduses ning kaubanduses, sest need on ka suure töötajate arvuga sektorid. Keerulisemas olukorras on veel majutus ja toitlustus, meelelahutus, kinnisvaraalane tegevus, mäetööstus ja reisikorraldus.

Eelmise kvartali andmetel on põllu- ja metsamajanduse sektoris tegutsevate ettevõtete arv aastaga kahanenud 1,9 protsenti ja töötajate arv 1,7 protsenti. Sektori koondkäive on kasvanud 5,6 protsenti ja käive töötaja kohta 4,1 protsenti. Kuna sektoris on olnud tugev palgasurve, siis on ka keskmine töötasu kasvanud aastaga 16,1 protsenti ja tööjõumaksud 14,1 protsenti.

Viiruse kõige suurem mõju sektorile avaldub haigestusmistest tingitud tööseiskaute kaudu, sest sektoris on palju töid, mida ei ole olulist majanduslikku kahju kandmata võimalik edasi lükata. Samuti kasutab sektor renditööjõudu, kelle kättesaadavus on piiride sulgemise tõttu häiritud.

Sektori ettevõtetel on kriisist keeruline toibuda, kui tänavune ilmastik osutub ebasoodsaks või hakkab lisaks levima mõni loomataud. Soodsate asjaolude korral peaks peaks kriisist üle saamine kulgema sujuvalt.

Mõnevõrra erinev on metsamajanduse valdkond. Eelmisel aastal hakkasid puidu kokkuostuhinnad langema ning kuna viiruse tõttu kahaneb tegevuste maht ehitus-ja tööstussektoris, siis väheneb ka toorme vajadus.

Allpool on Äripäeva Infopanga hinnang koroonaviirusest tekitatud majanduskriisi mõjude kohta erinevatele sektoritele. Andmed on eelmise aasta neljanda kvartali seisuga.

Vajuta valdkonnale, et selle kohta pikemalt lugeda.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616