Autor: Metsamajandusuudised.ee • 25. märts 2020

Ulvar Kaubi: Ees ootab küttepuidu defitsiit

RMK puiduturustuse osakonna juht Ulvar Kaubi kinnitab, et tõepoolest on sel aastal metsatöödega keerulised ajad, iseäranis raske on juba raiutud materjali metsast kätte saada. Aga samas ei ole halba ilma heata – pole olnud tarvis teha kulutusi metsateede lumest puhastamise peale.
RMK puiduturustuse osakonna juht Ulvar Kaubi.
Autor: Andras Kralla

„Üksikud külmad ööd võimaldasid mõnedest kohtades väljavedu, aga suures pildis oleme aasta esimese kahe kuu jooksul pidanud väga palju oma varumist tavapärase hooajaga võrreldes ümber korraldama, et metsas töötegijatele tegevust tagada ja tarnelepinguid täita,” tõdeb Ulvar Kaubi. „Tänu sellele, et raiekohti on võimalik aastase raieplaani piires ümber mängida, siis raiume praegu lanke, mida ei pidanud jaanuaris-veebruaris raiuma ja need, mida oleksime pidanud, jäävad edaspidiseks.”

LOE LISAKS:

Saepalgi ja kasepaku saab metsas välja, teised sortimendid ootavad kevadet

Jaano Haidla: Graanulitooret ei saa metsast välja

Seega on kõik RMKs tegutsevad metsa ülestöötajad saanud oma töö mahulises mõttes ära teha, sest raiutud on riigimetsas tänavu kokkuvõttes planeeritud mahus. Aga olematu talv kajastub just sortimendis, mis metsast välja tuleb. Kajastub selles, et eelkõige okaspuupalgi sortimenti on RMK suutnud klientidele müüa isegi rohkem, kui algselt kavandati. Samas paberi- ja küttepuitu on suudetud tarnida kavandatust vähem.

„Ma veel ei ütle, et meil tekivad selles osas probleemid oma kohustuste täitmisega, sest kokkulepped on pooleaastased. Kütte- ja paberipuu osas on mahajäämus jooksvatest kohustustest praegu 10–15%, aga kui nüüd kevadel läheb soojaks ja metsaalused ning teed kuivavad ja aprilli keskel algab linnurahu periood, siis saame loodetavasti juba raiutud puitu metsast välja vedada, tellijatele viia ja selle mahajäämuse järgi võtta,” iseloomustab Kaubi situatsiooni. „Siiski võib karta, et just kütte- ja paberipuidu osas ei pruugi RMK olla suuteline poole aastaga seda järgi võtma. Palju sõltub juurdepääsuteede seisukorrast.”

Kolmandik RMK vaheladudest asuvad kohtades, kus tagatud pidev juurdepääs, kolmandi on sellised, kus teed ei võimalda alati juurde pääseda ja viimane kolmandik on need kohad, kus on puidu vedamiseks nõutav kas külmunud või kuiv pinnas.

Kaubi kinnitab, et erametsast on puidu raiumine samuti märkimisväärselt vähenenud, aastatega 2018 ja 2019 võrreldes kohe kindlasti. Raieaktiivsus erametsaomanike seas langes tema hinnangul ennekõike puiduhinna üsna järsu kukkumise tõttu.

„Kuna RMK on suutnud kasepakuga olla joone peal ja okaspuupalki ette tarninud, siis tänase seisuga võivad toorainepuudusse jääda ennekõike need ettevõtted, kes tegelevad ainult küttepuu kokkuostuga. Näiteks halupuude tootjad või plaaditööstus – Skano Grupi puitkiudplaatide tootmine või Repo Vabrikute puitlaastplaatide tööstus. Neil võib vajaliku puidukoguse turult kättesaamisega tekkida probleem, sest lihtsalt pole võimalik teha raieid lankidel, kus küttepuidu osakaal suurem. Need on liialt märjad kohad.”

Ain Alvela, kaasautor

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616