Autor: Metsamajandusuudised.ee • 30. märts 2020

Riik peab kaitsma tööstusi hävingu eest: tootjate 3 ettepanekut

Võru mööblitootja ASi Wermo on üks pöördumisele allakirjutanud ettevõtetest.
Autor: Väinu Rozental

Tööstussektor prognoosib tellimuste põhjal, et nende käive kukub alles kevade lõpul või suve algul, kui valitsuse kriisiabi töötukassa kaudu lõpeb, mis tõttu tuleks ettevõtete hinnangul meetmeid pikendada augustini.

Mitmes tööstusharus on tänaseks uued tellimused sisuliselt lakanud, osade sektori ettevõtete käive kukub lähikuudel enam kui 80%. Tellimuse ja käibe vahel tootmiseks, logistikaks ja vahel ka paigalduseks kulub aga suhteliselt pikk aeg, mistõttu kriisi raskuskese jõuab kohale umbes 4–6nädalase viivitusega, mõningates tooterühmades paari kuuse viivitusega, kirjutasid puidusektori liidud avalikus pöördumises.

Pooleteist miljardise käibega sektor tunneb end praeguses olukorras mitte ainult väga haavatava, vaid juba väga tõsiselt haavatuna. Liidud pakuvad välja, et lisaks ajalisele pikendamisele võiks abi taotlemiseks piisata ka 30-protsendilisest käibelangusest ühel kuul.

Tellimused ja käive töötlevas tööstuses.

"Tootmisettevõtete osakondadel on koormuse madalpunkt väga erineval ajal. Müügiosakond ei saa täna tööd teha (kuna ei saa piirangute tõttu kliente ka külastada), kuid tootmisel on tööd palju. Samas 2–4 kuu pärast saab müügiosakond võibolla hakata tööd tegema, kuid tootmisel ei ole siis midagi veel toota ning kontori koormus on jätkuvalt väga madal. Seetõttu on paindlikkus antud meetmes väga oluline," hoiatasid sektorite esindajad.

Veel tahavad tööandjad, et riik pakuks vähemalt 30 inimesega kollektiivides kõigi nähtudega inimeste testimist, sest muidu võib koroonaviirus ettevõtetes kiiresti levida, lisaks tsehhidele puutuvad töötajad selles sektoris tihti kokku ka tööandja tellitud transpordis. Kui aga iga nakkuskahtluse korral peab inimene 2 nädalat karantiinis olema, muutub see nii töötaja kui ettevõtte jaoks koormavaks.

Lisaks leiavad liidud, et korralise puhkuse andmise võiks ajutiselt muuta ühepoolseks ja piisata võiks ühepäevalisest etteteatamisest.

Pöördumise allkirjastasid:

Eesti Puitmajade Liit, Siim Leisalu

Eesti Mööblitootjate Liit, August Kull

Kagu-Eesti Puiduklaster, Remo Allikas

Bellus Furniture OÜ, Rolf Relander, juhatuse liige

Delux Holding OÜ, Göran Sjöholm, juhatuse liige

Gomab OÜ, Göran Sjöholm, juhatuse liige

Standard AS, Priit Tamm, juhatuse esimees

Wendre AS, Raul Laidvee, tegevjuht

Wermo AS, Raul Vene, juhatuse liige

Recticel OÜ, Janno Kiviorg, juhatuse Liige

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974