Autor: Metsamajandusuudised.ee • 31. märts 2020

Building D(emountable) ehk (de)monteeritav hoone – kiire ehitustöö hübriidstruktuuri abil

Hollandi arhitektuuribüroo cepezed tahtis ehitada neljakorruselist kontorihoonet, mida saaks vajadusel uude asukohta liigutada. Selle tulemusena sündis Building D(emountable) ehk eesti keeles (de)monteeritav hoone.
Building D(emountable) ehk (de)monteeritav hoone.
Autorid: Architectuurfotograaf Lucas van, Architectuurfotograaf Lucas van der Wee

See on hübriidstruktuuriga hoone, mille ehitamisel on teraskonstruktsioon ühendatud puitelementide ja klaasfassaadiga. Kerto LVL-ist (lamineeritud vineerpuidust) elementide kasutamine muutis projekti jätkusuutlikumaks ning hoone kokkupanemine käis hämmastavalt kiiresti.

Puidust põrandaelemendid valmistati De Groot Vroomshoopi tehases. Kergeid puitelemente oli Delfti kesklinna kitsastel tänavatel lihtne käsitseda ja kandekonstruktsioonide kokkupanek käis väga kähku.

„Töö kiirus oli muljetavaldav,“ ütles cepezedi asutaja ja arhitekt Jan Pesman. „Kogu kandekonstruktsioon monteeriti kokku kõigest kolme nädalaga. Kerto LVL-ist elemendid on praktilised ja sobivad hästi tehases toodetud kokkupandavatest elementidest ehitamiseks.“

Hübriidstruktuuriga hoone, mille ehitamisel on teraskonstruktsioon ühendatud puitelementide ja klaasfassaadiga.
Autorid: Architectuurfotograaf Lucas van, Architectuurfotograaf Lucas van der Wee

Liitekohad on disainitud nii, et neid ja kogu hoonet saaks lihtsasti uuesti lahti monteerida. Puitelementide kasutamine tähendab seda, et kogu ehitusprotsessi saab ümber pöörata.

„Hoone saab alati lahti monteerida ja teises kohas uuesti kokku panna. Kui on vajadust või tahtmist, saab selle hoone lihtsalt ükskõik kuhu ümber paigutada,“ selgitas ehitusinsener Elise van Westenbrugge-Bilardie insenertehniliste konsultatsioonide büroost IMd.

Kiire, kerge ja roheline koos Kerto LVL-iga

Building D(emountable) on terase, puidu ja klaasi elegantne kombinatsioon. Tehases valmistatud elementide kasutamine oli cepezedi arhitektuuribüroole tulevasteks hübriidehitusprojektideks hea prototüüp. „Üks eesmärk oli teha hoone nii kergeks kui võimalik,“ rääkis lisaks van Westenbrugge-Bilardie. „Cepezed andis meile idee kasutada hoone disainis puitelemente. Ka tahtsime kasutada väikeseid elemente, et hoone juppe oleks lihtne ehitusplatsile transportida ja seal kokku panna.“

Hoone sisevaade.
Autorid: Architectuurfotograaf Lucas van, Architectuurfotograaf Lucas van der Wee

„Ootame väga, et saaksime Kerto LVL-ist elemente uuesti kasutada,“ ütles Pesman.

Loe Building D(emountable)’i hübriidkonstruktsioonist lähemalt SIIT.

Hybrid City väljakutse: 10 000 eurot kõige uuenduslikumale hübriidkonstruktsiooni ideele

Metsä Woodi hübriidlinna väljakutse Hybrid City kutsub ehitusinsenere ja -ettevõtteid ühinema algatusega, et avastada koos paremad lahendused tõhusamate, jätkusuutlikumate, modulaarsemate ja praktilisemate ehitusmeetodite välja töötamiseks. Ülesanne on luua hübriidehituseks sobiv lahendus, kasutades põhimaterjalina Kerto LVL-i.

Töid saab esitada kuni 31. maini 2020 ja kõige uuenduslikum lahendus võidab 10 000 eurot. Teine ja kolmas koht saavad kumbki 5000 eurot.

Loe algatusest lähemalt SIIT.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616