Autor: Metsamajandusuudised.ee • 3. aprill 2020

Lillepi pargi põlistammed raiuti võsast välja

Aprilli alguseks lõppes Tallinnas, Lillepi pargis, hooldusraie, mille tulemusel on pargi iidsed tammed ja Varsaallika oja külastajatele hästi vaadeldavad.
Lillepi pargi põlistammed raiuti võsast välja.
Autor: Tiit Mõtus

„Kogu veebruari- ja märtsikuu oli Lillepi pargist kostnud võsalõikurite undamist ja saemürinat, sest pargis tehti talvel ulatuslikke hooldustöid: võeti võsa, koristati tuulemurdu ning sadakond põlispuud läbis võrahoolduse,” sõnas Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. Tema sõnul on kõige olulisem muutus pargis see, et vägevad ja kõrged põlispuud ja puuderühmad on nüüd külastajatele kenasti näha.

„Lillepi pargi hooldustööde käigus lõigati maha tammede vahele kasvanud sarapuu- ja lepavõsa ning eemaldati rägastik. Tammedele tuleb õhku ja valgust anda. Kui teised puud hakkavad tammede kasvutingimusi ohustama ja neid kurnama, jäävad tammed kiratsema. Kogu Lillepi tammikut parkmetsaks siiski ei tehtud. Osa alast jäeti tihedamaks, kuid pargi seisukohalt olulised vanad puud on kaitstud ja neile on tehtud erihooldus,” kirjeldas Liinat.

Hooldusraie käigus puhastati võsast ja murdunud puudest ka Varsaallika oja kaldaid, mistõttu avaneb nüüd Varsaallika sildadelt hoopis avaram vaade. Samuti koristati tuulemurdu ja lamapuitu rohkelt kasutatava rulluisuraja ja jalgteede servadest ning sealt lõigati võsa. Raiejäätmed hakiti peeneks ja neid saab kasutada Pirita spordiradade hooldamiseks.

Liinat kinnitas, et raietööd tehti Lillepi pargi hoolduskava kohaselt ning lõpetati enne lindude pesitsusaega. „Hoolduskavale tuginedes on jäetud kasvama kõik puud, mis on pargipuistu säilitamiseks olulised ning mitmekesistavad lindude pesapaiku ja toidulauda,” sõnas linnaosavanem. Ta lisas, et nagu hoolduskava ette näeb, jäeti kasvama ka isetekkelisi puid – toomingaid ja pihlakaid. „Nii et endiselt võivad külastajad kevaditi pargis tunda toomingalõhna ja sügiseti imetleda pihlakate ilu,” märkis Liinat.

Lillepi park (36 ha) on Kadrioru järel suuruselt teine avalik park Tallinnas ja alates 2007. aastast looduskaitse all. Park on liigirikas nii taimestiku kui ka linnustiku poolest.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616