Autor: Metsamajandusuudised.ee • 7. aprill 2020

Andres Laht: väiksemategi haigusnähtudega tuleb töötajal püsida kodus

Raplamaal spooni ja vineeriga tegelevas ettevõttes Kohila Vineer muutub olukord iga tunniga, sest tellimusi muudkui öeldakse üles või lükatakse edasi, ütles ettevõtte juht Andres Laht.
Kohila Vineeri tootmine.
Autor: Aerovideod.ee

“Eelmise nädala alguses olime rahulikud, siis muutusime natuke närviliseks ja nädala lõpp oli päris morn tunne,” rääkis Laht eelmisel nädalal Äripäevale.

Kohila Vineer annab tööd enam kui 200 inimesele. Ettevõtja sõnul võtab nende tootmises veel aega, et kriisi mõju täielikult kohale jõuaks, seetõttu pole nad hetkel firmas palkasid kärpinud ega inimesi koondanud. Lahe hinnangul saab nende ettevõttes kriisi mõju täielikult tunda võib-olla alles mais või juunis. Aga pihta saavad kõik ettevõtted, sealhulgas puidutööstus, nentis ta.

Laht sõnas, et teda on üllatanud riigi testimisvõimekuse puudus ja vastakad signaalid kriisi alguses. Tema sõnul pole õnnestunud paljudel töötajatel koroonatesti teha, ehkki neil on teatavad haigusnähud. “Suhtumine on selline, et temal on okei ja võib tööle minna, aga me tööandjana peame seda riski maandama ja nagunii käsime kodus olla,” ütles Laht. Kohila Vineer on töötajate tervise hoidmiseks võtnud range seisukoha, et väiksemategi haigusnähtudega tuleb töötajal püsida kodus.

Ühtlasi puhastatakse ja desinfitseeritakse üldkasutatavaid pindasid tootmises kordades rohkem kui muidu. “Ütlesin koristajale, et minu kabinetti pole vaja koristada iga päev, piisab ühest korrast nädalas, aga üldkasutatavaid ruume tuleb see-eest puhastada mitu korda rohkem,” ütles Laht.

Raplamaal läks eelmisel aastal vilkaks äritegemiseks

Maakonnas registreeritud ettevõtetest kõige rohkem – 474 – on neid, kes tegutsevad ehituse ja ehitusmaterjalide tootmise valdkonnas. 363 on erinevaid teenuseid osutavad ettevõtted ja 298 on kaubandusettevõtted. 100 000eurost käibepiiri ületavaid ettevõtteid on maakonnas registreeritud 639 ja nende arv on aastaga kasvanud 4,6 protsenti.

Maakonna ettevõtete koondkäive on aastaga kasvanud 16,5 protsenti – eelmise aasta igas kvartalis näitavad andmed üsna ühtlases tempos tõusu neli protsenti kvartalis. Kasvu põhjuseks on rida maakonnas juba varem registreeritud ettevõtteid, millel tekkis eelmisel aastal majandustegevus ja käive.

SAMAL TEEMAL:

Jaanus Marrandi: võib tekkida raskusi loomade hooldamise ja kevadkülviga

Suurematest sektoritest on kõige enam – kaheksa protsenti - kasvanud kaubandus. Sellele järgneb 23protsendilise kasvuga põllu- ja metsamajandus. Nii tööstus kui ehitus on aastaga kasvanud üks protsent.

Töötajate arv on aastaga kahanenud poolteist protsenti, käive töötaja kohta on kasvanud 15,9 protsenti ja on nüüd 108 100 eurot. Keskmine palk on 972 eurot ja see on aastaga kasvanud 9,4 protsenti, tööjõumaksud on kasvanud 7,8 protsenti.

61 protsenti maakonna ettevõtete töötajatest on hõivatud tööstuses, ehituses või kaubanduses. Maakonnas on kuus ettevõtet, kus on enam kui sada töötajat. Neist kaks on ehitusmaterjalide tootjad ja kolm on tööstusettevõtted. 205 töötajaga kaubandusettevõte Rapla Tarbijate Ühistu on maakonna suuruselt teine tööandja.

Kõige suurema töötajaskonnaga ettevõte maakonnas on 211 töötajaga vineeri ja spooni tootja Kohila Vineer OÜ. Puidust uksi ja aknaid tootev Vindor OÜs on 122 töötajat. Tööstusettevõtete kolm suurimat on: klaastaara tootja O-I Estonia AS 167 töötajaga, valmistoitude tootja Saarioinen Eesti OÜ 162 töötajaga ja Salutaguse Pärmitehas AS 152 töötajaga.

Äripäeva Infopanga analüüs Eesti maakondade kohta näitab, et majanduse jahtumine oli juba enne kriisi tuntav kõigis maakondades. Maakondade suuremad tööandjad annavad enda sõnul kõik, mis võimalik, et ei peaks töötajaid koondama.

Loe pikemalt Äripäeva veebist.

LOE LISAKS:

Kolmandikku puitmajade tootjatest ähvardab sügiseks sulgemine

25 miljonit eurot investeerinud Kaamos: koondada pole küll veel vaja

Riik peab kaitsma tööstusi hävingu eest: tootjate 3 ettepanekut

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616