Autor: Kristjan Pruul • 6. aprill 2020

Kolmandikku puitmajade tootjatest ähvardab sügiseks sulgemine

Timbeco tegevjuht ja puitmaja liidu esimees Siim Leisalu hoiatas, et puitmajasektorit võib tabada peatumine.
Autor: Liis Treimann
Liikumispiirangud piiridel ja üldine majandussurutis on raskesse olukorda seadnud poole miljardi eurose aastakäibega puitmajade tootmise sektori, tänase olukorra jätkumisel on septembriks iga kolmas sektori ettevõte lõpetanud oma tegevuse.

Sektori päästmiseks tuleks asjaosaliste hinnangul muuta riigi ehitushanked puidupõhisemaks.

Puitmajatootjate müügitegevus on praeguseks täies mahus peatunud ning uusi lepinguid ei sõlmita. Olukorda muudab kriitilisemaks Rootsi krooni ja Norra krooni odavnemine euro suhtes, mille tulemusel on olemasolevate lepingute täitmine muutunud kahjumlikuks. Lõpuks veel inimeste liikumispiirangud, mis muudavad võimatuks hoonete püstitamise, kirjutas Timbeco tegevjuht Siim Leisalu puitmajaliidu pöördumises valitsusele.

Riik saaks erialaliidu hinnangul koheselt ergutada majandustegevust selles 3000 töötajaga sektoris, kui algatatakse suuremahuliste puithoonete – keskvalitsuse hooned, riigigümnaasiumid, lasteaiad, hooldekodud – ehitamise projekte.

Hoonete rajamisel võiks kasutusel võtta nõude kasutada vähemalt 50 protsendi ulatuses puitu, ka Riigi Kinnisvara ASile tuleks ülesandeks panna rohkem puitu kasutada ning analoogselt võiks 50 protsendi nõude kehtestada üürimajade ehitamisele. Tehases toodetud puitkarkassil soojustuselemente võiks aga kasutada Kredexi korterelamute ja avalike hoonete renoveerimisel, pakuvad ettevõtjad.

Raha jätkub veel paariks kuuks

Sektori 140 ettevõttest liidu küsimustikule vastanud 57 puitmajatootjat tõdesid valdavalt (63%), et käive tänavu märtsis aasta algusega võrreldes kukkus, samas kui tavaliselt on sel aastaajal hoopis käibe kasvamise aeg. Enam kui kaks kolmandikku vastanutest hindas, et kuue kuuga langeb käive kuni 50 või ka enam protsenti.

Pooled ettevõtjatest on kasutanud võimalust vähendada kolmeks kuuks palku või tööaega, pea 40 protsenti valmistub koondamisteks. Püsikulusid suudab lähema kuu aja jooksul katta 14, 1-2 kuuks 40, ja 3-5 kuuks samuti 40 protsenti vastanutest. Praeguse olukorra jätkudes peatub poole aastaga kolmandiku ettevõtete ja aastaga üle poolte ettevõtete tegevus.

Varasemalt peamiselt ekspordiga tegelenud sektori koheseks finantsiliseks toetamiseks palus liit valitsuselt tööjõumaksude ajatamist vähemalt kuueks kuuks, eksportivate ettevõtete töötajate tööjõumaksudest vabastamist karantiini määramise ajaks ning pikendada praegust töötukassa palgatoetuste süsteemi vähemalt suve lõpuni. Kredexi laenukäenduste kohta märkis liit, et käenduste ülempiir on praegu ilmselgelt liiga väike.

Eesti puitmajade eksport moodustab Euroopa Liidus 26,8%. See tähendab, et iga neljas Euroopa Liidus riigipiire ületav puitmaja on toodetud Eesti puitmajatootjate poolt. Sektori müügitulu ja ekspordikäive on viimasel kümnel aastal kasvanud stabiilselt 12 protsenti aastas ning sektori otsene müügitulu on ligi pool miljardit eurot ja ekspordikäive 415 miljonit eurot aastas.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616