Autor: Metsamajandusuudised.ee • 4. mai 2020

Kerge puit vähendab transpordikulusid ja töömahtu ehitusplatsil

Maailma linnade infrastruktuur läbib lähemate aastakümnete jooksul suure muutuse. Kergemate, näiteks puidust ehitusmaterjalide transport ja neist ehitamine on odavam ning energiatõhusam. Tänu töödeldud puidust toodetele nagu Kerto LVL (lamineeritud vineerpuit) saab ehitustööstus tegutseda kiiremini, lihtsamini ja keskkonnasõbralikumalt.
Kerge puit vähendab transpordikulusid.
Autor: Metsä Wood

Kergetest puitelementidest ehitamisel on mitmeid eeliseid alates tõhusamast ja soodsamast logistikast kuni materjali sujuva kasutamiseni. Kokkuvõttes tekib ka vähem jäätmeid.

„Olenevalt materjalist ja kaugusest võib logistika moodustada tootmiskuludest üpris märkimisväärse osa, koguni 12 kuni 30 protsenti. Uuringute kohaselt võib logistikakuludelt 6 protsenti kokku hoida, kui materjalid tulevad mitme erineva asemel ühelt keskselt tarnijalt,“ leiab Aalto Ülikooli arhitekt ja teadlane Matti Kuittinen.

Puitelemente on lihtne kohapeal käsitseda

Ehitusmaterjalide käsitsemisele võib kuluda 14 protsenti tööajast ja kuni 80 protsenti kogu ehitusprojekti valmimiseks kuluvast ajast. Tehases toodetud moodulid võivad ehitustöö palju tõhusamaks muuta. Näiteks on Kerto LVL-i elemendid suured, aga kerged, mistõttu on ruutmeetrite arv koorma kohta suurem kui väiksemate, ent raskemate materjalide puhul.

Puitelemente on lihtne kohapeal käsitseda.
Autor: Metsä Wood

„Materjalide käsitsemisele kuluv aeg tuleks viia miinimumini, kuna see üksnes suurendab kulusid, mitte ei anna tootele lisaväärtust. Ideaalis peaks komponendid tooma kohale n-ö üksusena, et nendega oleks ehitusplatsil lihtsam ümber käia,“ ütleb Moelven Limtre AS-i tegevjuht Rune Abrahamsen. Firma oli peamiseks alltöövõtjaks 2019. aastal valminud Mjösa torni ehk maailma kõrgeima puitehitise rajamisel.

Segaduse vähendamine kasvavates linnades

Kergema logistika ja materjalide käsitsemise tähtsus tuleb esile eelkõige kasvavate linnapiirkondade puhul. Tõhus logistika vähendab müra ja saastet, suurendab liiklusohutust ning mõjub kohalikule majandusele positiivselt.

Näiteks tuli Pariisi politsei peakorteri laiendus ehitada kiiresti, kuna hoone asub tiheda liiklusega vanas Pariisi keskuses. Tehases valmistatud elemendid toodi ehitusplatsile öösel ja pandi kokku päeval. Kergete puitelementide käsitsemiseks polnud vaja rasketehnikat. Nii välditi mitmeid rahvarohkes kesklinnas ehitamisest tulenevaid probleeme.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616