Autor: Priit Pokk • 20. mai 2020

Vaidlus austraallastega läks endistele Sylvesteri meestele kalliks maksma

Margus Kohava 2014. aastal Combimill Sakala saeveskis, mida ta see aeg juhtis. Erinevalt Vaidawoodist läheb sellel ettevõttel viimaste avalike majandustulemuste põhjal vägagi hästi: 2018. aastal teeniti 50 miljoni eurose müügitulu juures 5 miljonit eurot kasumit.
Autor: Andres Haabu
2018. aasta novembris äritegevuse peatanud höövlitööstus Vaidawood pidi eelmise kahe aasta peale maha kirjutama ligi 2 miljoni eest nõudeid Austraalia kliendi vastu.

Seda on pea neli korda rohkem, kui algselt hinnati.

Ettevõtte juhatuse liige Margus Kohava vaidluse sisu ei soovinud kommenteerida, kuid lausus, et kohtuvaidlus sai lõpetatud ning kliendiga leiti kompromiss. Eelmisel aastal märkis ta, et küsimus peitus materjali kvaliteedis. Vaidluse all oli 3,7 miljoni eurone laekumata arve.

Austraalia oli Harjumaal asuva höövlitööstuse jaoks oluline turg pärast seda, kui 2015. aastal võttis endiste Sylvesteri omanike kontsern Combiwood iirlaste firma Balcase käest üle Vaida saeveski, makstes selle eest 1,76 miljonit eurot. Ostetud äritegevuse õiglaseks väärtuseks hinnati siis 3 miljonit eurot. Kui esimesel tegevusaastal teeniti Austraaliast 2,4 miljonit eurot müügitulu, siis kaks aastat hiljem, 2017. aastal, juba ligi 10 miljonit eurot, mis oli samaväärne kõikide muude turgudega. See kandis aga omaette äririski.

"Austraalia kui kaugturgude omapära on see, et väga palju materjali on igal ajahetkel teel, mis pole veel kohale jõudnud. Tarneaeg on hästi pikk, palju materjali on kuskil ookeani peal sõidus. Ärasaatmisest kuni kohalejõudmiseni võtab tihti kaks kuud aega," rääkis Kohava. "Kui iga päev toodad ja iga päev saadad konteinerid ära, siis seda materjali, mis on siit ära saadetud ja pole sinna kohale jõudnud, on väga palju. Selles mõttes, kui mingeid radikaalseid otsuseid vastu võtta, siis need on väga pikaajalise vinnaga."

Loe pikemalt Äripäevast.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616