Autor: Metsamajandusuudised.ee • 27. mai 2020

Aserisse kerkib uus hakkepuidul töötav katlamaja

Energiaettevõtte Adven alustab juunis Aseri uue biokütuse katlamaja projektiga. Selle raames võetakse kasutusele 1,5 megavatise võimsusega hakkepuidu katel ja kaks gaasikatelt koguvõimsusega 3,5 megavatti, mis katavad nii talvise tipukoormuse kui tagavad soojusvarustuse biokütuse katla hoolduste ajal.
Kunda katlamaja biokütuse ladu.
Autor: Arno Mikkor

Juunis alustatakse aadressil Rahva tänav 10 uue katlamaja ehitusega. Esimeses järjekorras paigaldatakse uus maagaasil töötav konteinerkatlamaja. Juuli teisest poolest alustatakse uue biokütuse katlamaja ehitusega. Töid teostab ning seadmed tarnib Rapla Metall. Gaasikatlamaja on valmis alevikku soojusega varustama juba sellel sügisel ning biokütuse katlamaja katsetustega planeerime alustada aasta lõpus. Lõplik valmimine 2021. aasta alguses.

Täna tarbib Aseris kaugkütet 22 korteriühistut 856 korteriga, lisaks kultuurimaja, spordihoone, raamatukogu, hooldekodu ja ärihoone.

Rajatav katlamaja on tarbijatele oluline mitmel põhjusel

Biokütus on olnud võrdlemisi stabiilse hinnaga viimased kolmekümmend aastat ning see võimaldab vältida imporditava maagaasi hinnakõikumistest tingitud soojuse hinna järske muutusi. Lisaks on hakkepuit taastuvenergia, mis võrreldes fossiilsete kütustega jätab keskkonnale märgatavalt väiksema jalajälje. See vähendab ka gaasiimpordi vajadust ja tõstab Eesti taastuvenergia kasutamise näitajaid.

Täna on maailma energiapoliitika prioriteediks biokütused ning selleks luuakse soodustavaid tingimusi. Näiteks on võimalik EL struktuurifondidest taotleda toetust kütusevahetuse projektidele. Aseri uue biokatlamaja projekti maksumus on 1 025 000 eurot, millest ligi 450 000 eurot tuleb Keskkonnainvesteeringute Keskuse ühtekuuluvusfondi toetusskeemist „Efektiivne soojusenergia tootmine ja ülekanne“. Ülejäänud kulud katab Adven.

Hoonete energiasäästlik tarbimine on oluline ning parim viis seda efektiivsemaks teha, on maja soojustada ning muuta hoone sisekliima nõuetele vastavaks. Renoveerimiseks on samuti võimalik taotleda Kredexi toetust. Kui soojust toodetakse biokütusest ehk kaugküte on energiatõhus, võimaldab see hoonele saada parema energiamärgise.

Adveni eesmärk on kaasajastada Aseri soojuse tootmist, muutes seda efektiivsemaks ning taastuvenergiale põhinevaks. Juba varajases projekteerimise faasis vaadati tulevikku ning arvestati energiatõhusa kaugküttesüsteemi kriteeriumitega, et katlamaja valmides saaks Aseri võrgupiirkonnale „Tõhusa Kaugkütte“ märgist taotleda.

„Märgis on ideaalne vahend tõendamaks ja informeerimaks, et kaugküttevõrk vastab energiatõhususe määruses sätestatud tingimustele tõstes hoone energiatõhusust tervikuna ning seeläbi ka kinnisvara enda väärtust. Märgisega kaugküttepiirkondades pole hoonete omanikel enam vajadust täiendavalt investeerida lokaalsetesse soojuse tootmise seadmetesse, et täita hoone energiatõhususe miinimumnõudeid ning vabanevad vahendid saab suunata hoone näiteks välispiirete ja ventilatsioonisüsteemi parendamiseks,“ selgitas Heinam märgise olulisust elanike vaatest.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616