Autor: Metsamajandusuudised.ee • 2. juuni 2020

Metsatehnika: Endas parimaid omadusi koondav metsatraktor teeb ilusa harvenduse

Eestimaal annab tooni suundumus, et ka metsa ülestöötamisele spetsialiseerunud ettevõtted ja suuremad nn firmametsade omanikud soetavad endale järjest rohkem väiksemat sorti langetus- ja väljaveomasinaid.
Malwa muudab eriti heaks harvendusraiete masinaks asjaolu, et tänu oma alla kahemeetrisele laiusele ei vaja see masin laiade ja küllaltki sirgete väljaveoteede rajamist metsa.
Autor: Timberbalt

Ühest küljest on selle tinginud vajadus teostada senisest rohkem hooldus- ja harvendusraieid, teisalt on aru saadud, et tihtipeale pole suur, võimas ja ka sellevõrra kallim masin alati ilmtingimata see kõige efektiivsem ja paindlikkust võimaldav tööloom.

Näide sellistest, päris tillukeste ja keskmise suurusega metsatraktorite vahele jäävatest masinatest on rootslaste Malwa, mida kümmekond aastat tagasi hakati välja töötama just eesmärgiga, et harvester või forwarder võimaldaks metsas liikuda raie järgselt kasvama jäetavaid puid ning metsaalust pinnast kahjustamata. Sealjuures võeti masinate konstrueerimisel kasutusele parimad maailmas olemasolevad praktikad ja tehnoloogiad. Nii sündis metsatraktor, mis on kitsas, kerge, samas hea läbivusega, ökonoomne ja võimeline jõudluses konkureerima oma suurte, mõnada teist kaubamärki kandvate sõsaratega.

Kitsas traktor mahub puude vahel liikuma. Rootsis valmistatud Malwa metsamasinaid Eestis esindava OÜ Timberbalt tehnika müügijuht Andres Müürisepp märgib, et kõik Malwa mudelid on kuuerattalised, aga kuna eesmistele ratastele saab alla panna kuni 700 millimeetri laiused rehvid, siis pole seda hirmu, et masin esiotsa pidi kusagile sisse vajub. Muidu on tema sõnul tegemist tüüpilise kuuerattalise metsamasina lahendusega – eesmisel teljel kaks suuremat ratast, tagumisel kahel sillal on väiksemad rattad. Kuna ratta suurus määrab ära ka selle toetuspinna, siis parandab selline lahendus masina läbivusvõimekust. Seda enam, et tegemist on metsamasinate seas ikkagi suhteliselt kergekaalulise masinaga – Malwa 560h harvesteri tühimass jääb 5500 kg kanti.

Nagu mainitud, ongi Malwa tehnika projekteeritud eelkõige harvendusraiete teostamiseks. „Idee on selles, et kuna masina laius on umbes kaks meetrit, siis ei jää sellega metsas toimetades maha tavapäraseid nelja meetri laiuseid kokkuveoteid,” selgitab Andres Müürisepp. „Ja kuna masina liikumiseks vajalik ruum on sedavõrd kitsam, saab jätta palju rohkem puid kasvama. Me oleme arvestanud, et hektari kohta saab Malwaga harvendust tehes jätta lisaks kasvama paarsada puud.”

Tema sõnul pääseb tehnika väiksus mõjule just siis, kui kogu tööks kasutatav masinakomplekt – nii langetaja kui väljavedaja on väikesed masinad. Või siis kasutatakse kombimasinat. Sest kust pääseb läbi harvester, sealt pääseb läbi ka forwarder. Nõnda jääb rohkem puid kasvama, samas kahjustatakse kasvama jäävaid puid, nende juuri ja tüvesid üksjagu vähem kui suure, paarkümmend tonni kaaluva metsatraktoriga.

Malwa tootearenduses on väga hästi suudetud masina kõik karakteristikud ja parameetrid ära optimeerida.
Autor: Timberbalt

„Tegime mõne kuu eest katse kaasiku harvenduses, kus puud olid keskmise tüvemahuga 0,06–0,07 tm tüve kohta. 75 hobujõuline Malwa harvester lõikas võrdluses endast vähemalt kaks korda suuremate ja võimsamate masinatega,” kirjeldab Müürisepp. „Meie soov oli ära tõestada, et kui lõigatav puit on hästi peenikene, siis ei mängi masina suurus ja võimsus töö efektiivsuses teab mis suurt rolli. Katses tuligi välja, et Malwa tootlikkus oli praktiliselt sama, mis kolm korda võimsama mootoriga harvesteri tootlikkus. Kusjuures Malwa kulutas ühe tihumeetri materjali lõikamise peale peaaegu kaks korda vähem kütust kui suured masinad.”

Eks ta ole. Mida suurem masin, seda suurem osa selle mootori võimsusest kulub masina enda raua – nii tõstuki kui traktori enda liigutamiseks. Ja mida võimsam mootor, seda rohkem suudab see ka kütust neelata, samas – palju sellest rahmeldamisest lendab tuulde.

Nii kinnitab Müürisepp, et Malwa tootearenduses on väga hästi suudetud masina kõik karakteristikud ja parameetrid ära optimeerida – masin on ühelt poolt väike ja kerge, aga teiselt poolt on selle tehniline võimekus maksimaalne, mis nii pisikesel traktoril üldse olla saab. „Kõik sõlmed ja komponendid peavad suutma anda maksimumi,” kirjeldab Müürisepp. „Sest kui näiteks hüdrosüsteemi võimsus on nigel, siis on kogu masina tootlikkus kehv – tõstuk ei liigu piisavalt kiiresti, harvesteripea ei tööta piisavalt sujuvalt ning mootori võimsus ei pääse täielikult mõjule.”

Kombimasin väiksele metsaomanikule. Kui Malwa 2015. aastal oma kombimasina uue mudeli valmis sai, siis olidki umbes 70% Rootsis ostetud Malwadest kombimasinad. Seda seetõttu, et sealmail hakkas levima väiksema metsatöö teenustöö – n-ö kõik ühes teenuspakett. Oli nõudlust ja vajati tegijaid.

MIS ON MIS: Väljaveotraktor Malwa 560F

•Toodetud Rootsis.

•Mootor: Caterpillar 3.4B Tier IV Final.

•Võimsus: 75 hj.

•Tühimass: alates 5400 kg.

•Kandevõime 5500 kg, koos haagisega 9000 kg.

•Laius: 500 mm ratastega 1,95 m.

•Tõstuk: 6,1 m ulatusega Cranabs FC45 või 8,2meetrine FC45DT.

•Hüdrosüsteem: koormustundlik aksiaalkolbpump, töörõhk 195 bari.

•Transmissioon: neljaastmeline hüdromehaaniline jõuülekanne.

•Kiirus: kuni 18 km/h.

Allikas: Malwa Forest AB

Kombimasina ümberseadistamine harvesterist forwarderiks võtab 15–20 minutit. See ei tähenda mitte ainult kohandamist, vaid harvesteri lõikepea tuleb ikkagi vahetada palgihaaratsi vastu, tuleb paigaldada koormapostid ja muu taoline. „Universaalsete masinate puhul kipub ikka natuke niimoodi olema, et mõningate asjade arvelt tuleb lõivu maksta ja kompromissidele minna,” selgitab Müürisepp. „Aga samas on kombimasin hea lahendus siis, kui tegemist on ettevõtjaga, kellel töömaht pole kuigi suur, korraga raiutavad ja väljaveetavad kogused on suhteliselt väikesed. Kui tööde maht on selline, et üks masin jõuab nii lõigata kui välja vedada, siis ei ole ehk tõepoolest mõtet raha kahe masina peale panna, piisab ka ühest, mis mõlemad tööd ära teeb.”

Loe lisaks
Metsatehnika: Väike Vimek teeb metsatöö puhtalt ja kadudeta
Metsatehnika: Suur Logset hübriidajamiga, väike Raudhobu peenemaks tööks

Praeguseks on Timberbalt müünud Eestisse seitse Malwa metsatraktorit ja Lätti kaks. Andres Müürisepp räägib, et ega meil pole nende masinatega tehtav teenustöö kuigi kättesaadav, sest valdavalt on Malwa tehnikat soetanud suuri metsamaid omavad, haldavad ja majandavad ettevõtted, kellel oma metsades tööd piisavalt ja ei ole eriti aega erametsaomanike või ühistute väikseid tükke tegemas käia.

Kuigi Malwa hind on suhteliselt kõrge, keskmine tootlikkus jääb suurtest masinatest ka ikkagi alla, siis teenustööd tehes on sellega suhteliselt keeruline ots otsaga kokku tulla. Samas usub Andres Müürisepp, et kui tehtud töö tulemus on ikkagi väga ilus, siis oldaks valmis selle teenuse eest ka praegusest tasemest rohkem maksma. „Ma tean, et tegelikult on juba praegu metsaomanikke, kes on nõus korraliku ja ilusa töö eest maksma rohkem,” kinnitab ta.

Ain Alvela, Metsamajandusuudised.ee kaasautor

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616