Autor: Metsamajandusuudised.ee • 2. juuni 2020

Metsatehnika: Suur Logset hübriidajamiga, väike Raudhobu peenemaks tööks

Soome metsamasinate tootja Logset on esimene, kes tuli turule seeriaviisiliselt toodetava hübriidmootoriga metsamasinaga. Tegemist on diisel+elekter hübriidiga.
Uus hübriidmootoriga harvester Logset 8H.
Autor: Logset

Selleks on Logseti suurim harvesterimudel H12, mis on 2016. aastast saadaval ka hübriidmootoriga, tänavu lisandus hübriidiperekonda ka väiksem mudel H8.

Logseti esindab Eestis OÜ Autra. Ettevõtte müügijuht Raivo Parve kinnitab, et hübriidmootoritega metsatraktorite turul püütakse olla pioneerid.

Eestimaal annab tooni suundumus, et ka metsa ülestöötamisele spetsialiseerunud ettevõtted ja suuremad nn firmametsade omanikud soetavad endale järjest rohkem väiksemat sorti langetus- ja väljaveomasinaid.

Raivo Parve räägib, et tänastel moodsatel metsamasinatel on kõik korralikuks töötegemiseks üldiselt baasvarustuses olemas, lisadena tellitav on peamiselt mugavusvarustus. Aga kõik tootjad püüdlevad metsatehnika arengus ökonoomsuse ja keskkonnahoiu suunas, trendid on võrreldavad autotööstuses toimuvaga.

Hübriidharvesteril on põhimootor diisel, aga kui selle jõust väheseks jääb, asub tööle elektriajam, mis peamist jõuallikat täiendab. Lisajõu rakendumine toimub automaatselt. Elektrimootor ei vaja eraldi suurt akupanka, sest toimib superkondensaatoritega, mida laetakse n-ö tavapärase, diiselmootoriga töö korral. Tehas teatab, et Logset H8 GTE hübriidsüsteem annab masina võimsusele lisaks 142 hj ehk 45%, samuti 39% pöördemomendi kasvu ning kuni 25% kütusesäästu.

Autra toob lisaks Logsetile Eestisse Risutec PM metsaistutusmasinaid, Jenz giljotiine ja Ironhorse väiketraktoreid, puiduhakkureid, purusteid, puidutöötlemisseadmeid, halumasinaid ning on samas ka kodumaiste Palms metsatõstukite ja -haagiste edasimüüja.

Metsaistutusmasinad käivad ekskavaatori noole otsa ning nendega saab kasvama pista potitaimi. Masin on võimeline teostama ka maapinna mätastamist, lisada saab ka väetamise ja pestitsiidide kasutamise süsteemi, mida tohib muidugi kasutada riikides, kus kemikaalide metsa viimine on lubatud.

Ironhorse roomikutega varustatud minitraktor on mõeldud kasutamiseks metsamaterjali väljaveol kohtades, kuhu raske tehnikaga juurde ei pääse.

Ironhorse-nimeline väiketraktor aitab palgid välja sikutada metsaalust lõhkumata ja puujuuri vigastamata.
Autor: Ironhorse

Lennartsfors Ironhorse ehk Raudhobu on saadaval kolme mudelina – klassikaline põhimudel 9 hj mootoriga, standardsete lintidega on mõeldud kergemateks metstöödeks, Flex – universaalne paindliku tööriistakinnitustega, 13 hj mootoriga ja laia lisaseadmete valikuga ning Eccence – 2020. aasta mudel, millel kahesilindriline 25 hj mootor, hüdraulika, unikaalne dünaamiline šassii, kaugjuhtimisega. Kõigil mudelitel kasutatakse Honda mootoreid.

Lisavarustusena on võimalik Raudhobu platvormile paigaldala erinevaid seadmeid – vints, eriseadmed, metsatõstuk, erinevad kastid, jahimeeste või päästeameti varustust ja haagised. Ironhorse kandevõime on üks tonn, kaalub väiketraktor sõltuvalt mudelist keskeltläbi pool tonni.

Ain Alvela, Metsamajandusuudised.ee kaasautor

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616