Autor: Metsamajandusuudised.ee • 2. juuni 2020

Metsatehnika: Väike Vimek teeb metsatöö puhtalt ja kadudeta

Siiani on väiksemat sorti metsatehnika olnud au sees just Põhjamaades – seal on aastate jooksul kanda kinnitanud mitu sääraste masinate tootjat ja seda eelkõige sellepärast, et ka kasutajad, kes sellist tehnikat hinnata oskavad, on kohapeal olemas.
Vimeki kombimasin aitab raiejärgsed puidujäägid kerge vaevaga metsa alt kokku koguda, et neid hiljem saaks puiduhakkesse saata.
Autor: Vimek

Komatsu metsatehnika maaletoomisega tuntust kogunud OÜ MFO juhatuse liige Indrek Reisenbuk märgib, et kuna viimastel aastatel on ka Eestis tekkinud nõudlus väikeste metsalangetus- ja väljaveotraktorite järele, on ka MFO ennast sellele turule sättinud, tuues siinsete metsafirmade käsutusse Rootsi tootja Vimek AB harvestere ja forwardereid.

Vimeki tehnika eripära näiteks kasvõi sellesama Komatsugagi võrreldes seisneb väikestes gabariitides – 50 kW (68 hj) võimsusega Caterpillar mootoriga ja Boschi hüdrostaatilise ülekandega varustatud traktor kaalub 4500 kg, mida on tervelt viis korda vähem kui Komatsu suured mudelid. Selles osas on Vimek võrreldav Malwaga.

Samas tutvustab Reisenbuk Vimekit kui turu kõige kompaktsemat langetustraktorit, mis analoogselt Malwaga on ette nähtud eelkõige harvendusraiete tegemiseks. Vimeki baasmudel 404 SE on kahetelgne, juhitavad rattad asuvad esiteljel, traktor on keskliigendiga ja kõigest 4,6 meetri pikkune ja sõltuvalt rehvidest 1,8–2,15 meetri laiune. Keskliigendi pöördenurk on kuni 80 kraadi ja kõik need parameetrid annavad masinale hea manööverdamisvõime, mis puistu harvendamisel on määrava tähtsusega.

Vimek 404 SE nool on standardina varustatud Keto Forest Supreme V3 lõikepeaga, millega saab lõigata kuni 30 cm läbimõõduga puid. Vimeki enda toodetud tõstuki tööulatus on 4,6 meetrit. Elektroonilise poole pealt on masinal seadistatav automaatne järkamissüsteem, lisavarustusena saab istutuseelseks maapinna ettevalmistamiseks või kraavide puhastamiseks kasutada pinnase koppa.

Harvesteride kõrval on Vimekil samast võimsusklassist ka kaks väljaveotraktorit. Neist väikseim mudel on 606 TTW – kuuerattaline masin, mil Kubota 18 kilovatine mootor ja kaalu alla kolme tonni. Koormaks on traktor võimeline võtma kuni kolm tonni. Kergus ja 40 cm kliirens annavad sellele väikesele metsamasinale hea läbivuse, tänu millele saab seda kasutada materjali väljaveol kohtadest, kuhu 15 ja enam tonni kaaluvatel suurtel forwarderitel pole lootuski ligi pääseda.

Vimeki tootevalikus on teisigi masinaid, näiteks kombimasin 404 Duo, mil samuti Common Rail 68 hj mootor ja kandejõudu 5500 kg. Kraana, mille otsa saab harvesteripea asemel ühendada palgihaaratsi, ulatub 5,2 meetri kaugusele ning suudab nii kaugelt tõsta maksimaalselt 400 kg kaaluvaid notte. Lisaks neile on noolega ühilduv ka kahepoolne kaevamiskopp.

Mudel 610 SE Bio Combi on aga loodud ekstra lankidelt, kaarviäärtest ja mujalt raidmete kokkukogumiseks ja kogumiskohta vedamiseks.

Ain Alvela, Metsamajandusuudised.ee kaasautor

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616