Autor: Metsamajandusuudised.ee • 17. juuni 2020

Keskkonnaliikumine astub väljasuremisele ning marsib lageraiete vastu

18. juunil algusega kell 16 korraldab keskkonna liikumine Extinction Rebellion Tallinn (eesti k. Vastuhakk Väljasuremisele) rongkäigu Toompea Lossi eest RMK Metsamajani. Meeleavalduse eesmärk on vastu seista lageraietele.
Eestimaal toime pandav ökotsiid tuleb lõpetada koheselt, leiab ürituse motiive liikumise kõneisik Mihkel Tiganik.
Autor: Julia-Maria Linna

Meeleavaldusega nõutakse metsade raadamise kohest lõpetamist. “Eesti loodusvarad ja loodusressursid on rahvuslik rikkus, mida tuleb kasutada säästlikult. Eestimaal toime pandav ökotsiid tuleb lõpetada koheselt. Elame ajal, kus valitseb loodusvarade arvelt rikastumise mentaliteet. Selline mõtte- ja käitumislaad peab asenduma jätkusuutlikumaga,” selgitab ürituse motiive liikumise kõneisik Mihkel Tiganik.

Liikumisel on kolm nõudmist. Lõpetada eitamine ning rääkida tõtt kliima kriisist ja ökoloogilisest katastroofist. Tegutseda koheselt, et peatada elurikkuse kadu ning vähendada kasvuhoonegaaside neto emissioonid nulli aastaks 2025. See tähendab ka lageraiete peatamist ning täieliku kevadise raierahu kehtestamist. Ettepanek kodanike assamblee loomiseks, mis tegeleks kliima kriisi ja ökoloogilise katastroofi lahendamisega.

“Minu kodukohas raiuti hiljuti lagedaks 3,5 hektarit. Sellise tegevusega tapetakse linde, siile ja hävitatakse terveid ökosüsteeme, mis pole inimlik. Valus ja traumeeriv on teada, et selline hävitamine leiab aset iga päev ning selle peatamiseks ei tehta sisuliselt midagi,” kõneleb ürituse kaaskorraldaja Mari Laanesaar, “demonstratsiooni fookus on Eestimaa metsades toimuv rüüstamine, kuid lahendamist vajav probleem on palju, palju laiem. Süstemaatiline looduse hävitamine toimub kõikjal: ülepüük ookeanides, palmiõli istandused Indoneesias või soja Amazonases, põlevkivi kaevandused Ida-Virumaal või lageraied üle-Eesti - probleem on sama: Eluhoiak, mis näeb looduses vaid ressurssi majandusliku edu saavutamiseks. Meie maailm on väärtuste kriisis.”

Ürituse algab rongkäiguga Riigikogu eest RMK Metsamaja juurde. Metsamaja juures jätkub meeleavaldus kõnekoosolekuga, teiste hulgas võtavad sõna noorteliikumise Reeded Tuleviku Nimel aktivist Henri Holtsmeier ning Eesti Metsa Abiks koordinaator Linda-Mari Väli. Üheskoos lauldakse Eestimaa metsade nimel laulik Helena Trei juhendusel. Rongkäigu muusikalise poole eest hoolitseb Rhythms of Resistance kollektiiv. Korraldajad paluvad kõigil üritusel osalejatel rangelt järgida 2+2 reeglit.

Taustaks:

Extinction Rebellion on Ühendkuningriikides alguse saanud globaalne keskkonna liikumine, mille eesmärk on kasutada mittevägivaldseid kodanikuallumatuse taktikaid selleks, et sundida valitsusi tegutsema kliima ja ökoloogiliste süsteemide kollapsi ära hoidmise nimel. Meeleavalduse korraldaja Extinction Rebellion Tallinn on liikumise Tallinnas tegutsev lähigrupp, kes on varasemalt korraldanud neljapäevaseid demonstratsioone RMK Metsamaja esisel. Teised XR Eesti lähigrupid on lamanud Viru Keskuses ja Riigikogu ees.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616