Autor: Metsamajandusuudised.ee • 18. juuni 2020

Pirital raiutud võsast ja okstest tehakse hakkpuitu

Pirita raiejäätmetest on tänavu toodetud 1200 kuupmeetrit hakkpuitu, kõige rohkem kasutatakse seda spordi- ja terviseradade kattematerjalina.
Hakkpuit Pirita spordirajal.
Autor: Pirita Linnaosa Valitsus

“Pirita spordi- ja terviserajad, mida mööda tuhanded jooksjad, jalutajad ja ratturid liiguvad, on kaetud hakkpuiduga. Kui varasematel aastatel osteti Pirita radade kattematerjali tegemiseks tooret, siis nüüd on saadud oksapuru linnaosas tehtud raietööde jäätmetest,” sõnas Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Pirita spordikeskuse juht Priit Aunroos sõnas, et kasutajate palvel kaetakse hakkpuiduga ka välijõulinnakute platsid. “Hakkpuit on sõbralik kattematerjal nii kõndijate kui ka jooksjate liigestele. Samas hoiab selline materjal teed porivabad, mis just viimastel lumevaestel aastatel on probleem olnud,” märkis Aunroos. Spordikeskusel on nüüd oma masin, mis radade ääres leitud murdunud puud ja oksad parajaks peenestab.

Liinati sõnul ongi paljud uused Tallinna terviserajad kaetud hakkpuiduga. “Peale selle, et materjal on liikujate liigestele tervislik, kestab see ka päris kaua. Eks oleneb muidugi sellest, kuidas rada on ehitatud. Kui rajapõhi on korralikult tehtud, ei mädane hake pikka aega,” märkis Liinat.

Linnaosavanema sõnul on tänavu kõige ulatuslikumad raietööd Pirital tehtud Lillepi pargis. “Kevadtalvel võeti jalgteede ja rulluisuraja servadest võsa, koristati tuulemurdu ja lamapuitu ning põlistammedele tehti võrahooldus. Raiejäätmed koguti kokku ja hakiti peeneks ja neid on kasutataud Pirita spordiradade hooldamiseks. Mis Pirital kasvanud, jääb Piritale, kõik kasutatakse kohapeal ära,” on Liinat rahul. Ta lisas, et ka Pirita jõe kaldal spordikeskuse ja jõe vaheliselt alalt koristatud üksikud murdunud puud tehti kohapeal hakkeks ning seegi leiab kasutamist Pirital. “Tänapäeva tehnika ja tehnoloogia annab palju võimalusi ökonoomselt toimetada ning seda kasutatakse Pirital hästi ära,” nentis ta.

Liinat ütles, et hakkpuitu sobib kasutada peenras ning nii on Pirital ka tehtud. “Hakkpuitu on mõistlik kasutada aianduses ja haljastuses pinnasekattematerjalina. Esiteks hakkpuit kestab mitu aastat, ning teiseks säästab aega peenarde hooldamisel, kuna takistab umbrohu kasvu ja aitab parandada mulla struktuuri,” sedastas Liinat.

Kokku on Pirital tänavu raiejäätmetest tehtud umbes 1200 kuupmeetrit hakkpuitu.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616