Autor: Pille Ivask • 9. juuli 2020

Saksa puiduimpeeriumi langemine kiskus kaasa Eesti firma

Trivesist on saanud nüüdseks Liistuvabrik. Ettevõte tegutseb Tartumaal Kambjas.
Autor: Jassu Hertsmann
Eesti tuntud profiilliistude tootja Trives on pankrotis, jättes endast maha üle 125 000 euro suuruse maksuvõla. Samuti on pankrotis ettevõtte Saksa omanik.

Trivesi äri müüdi maha läinud aastal, ajal, mil Saksa ettevõttest emafirma oli juba raskustes. Trivesi juhatusse seitse aastat kuulunud Eiko Roomet tõdes, et Trivesi äri mahamüümine jäi viimasele minutile ning asjaga läks õnneks. Kõik oleks nii ettevõtte kui töötajate jaoks võinud lõppeda hoopis halvemini.

Selleks, et liistutootja Trivesiga juhtunut paremini mõista, tuleb ajas kõvasti tagasi minna. Trives loodi 2002. aastal ning ettevõte omanikuks sai 2013. aastal Saksa firma Hanse Equity GmbH. Selle taga seisab mitu põlve puiduäris tegutsenud perekond Sörnsenid.

Roomet selgitas, et Georg Wilhelm Sörnseni võib pidada Eestisse liistuäri maaletoojaks ja ristiisaks. Sörnsen oli ka Eesti Höövelliistu omanik, aga see müüdi maha rootslastele.

Sörnsenide jaoks oli Trivesiga alustamine justkui teine tulemine Eesti ettevõtlusesse. Seekord alustas ettevõttega aga Sörnsenide noorem põlvkond. Ajalugu kordas end siiski, mistõttu võib Sörnsenide tegevuse Eesti liistuäris kokku võtta sellega, et Eestis alustati kaks korda ja mõlemal juhul müüdi ettevõte rootslastele maha.

Hea äri

Majandusaasta aruannete järgi paistis äri Trivesil minevat aastaid soodsas joones. 2018. aasta aruandes, mis jäi ettevõttele viimaseks, kirjutatakse, et varem tehtud investeeringute toel jätkus stabiilne kasv. Olemasolev masinapark ja meeskonna väljaõpe annavad kindluse äriühingu kasvuks ka edaspidi, kirjutas ettevõte.

Kasvu aga ei tulnud. Tänavu aprilli keskpaigas andis ettevõte sisse pankrotiavalduse, kuu aega hiljem kuulutati välja pankrot.

Roomet tõdes, et tegelikult oli Trives edukas ja elujõuline ettevõtmine. “Trivesi endaga ei juhtunud midagi, omanikud majandasid liiga uljalt,” viitas ta Sörnsenide otsustele.

Enne jaanipäeva toimus Trivesi võlausaldajate koosolek ning ettevõtte pankrotihalduriks määrati Kauri Rattus. Kui Rattus esiti vastas ajakirjaniku kõnele, siis hiljem ta seda enam ei teinud. Roomet nentis, et ei oska võimalike võlausaldajate kohta midagi kosta.

Emafirma mängis lotomängu

Paralleelselt Trivesiga hargnesid sündmused samal ajal ja veel varemgi ka emafirmas.

Saksa meedia kirjutas selle aasta alguses, et Sörnsen Holzleisten kuulutas eelmise aasta lõpus välja pankroti. Pankrotihaldur Christoph Morgen Brinkmann & Partnerist ütles portaalile Holzkurier, et pankroti peamiseks põhjuseks näib olevat ettevõtte liiga aktiivne laienemine viimastel aastatel. Vaid mõne aasta jooksul laienes ettevõte nii Saksamaal kui ka näiteks Rootsis, Norras ja Leedus.

Roomet selgitas, et omanikud tegid sageli hulljulgeid otsuseid. “Osta saab ikkagi omaenda raha eest. Kui raha pole, siis on kas üle laenatud või mingi võimendus on olnud liiga suur. Mina ka ei tea täpselt, miks ja kuidas tehinguid on tehtud. Fakt on see, et sellega nõrgestati kogu grupi jooksvat rahavoogu ja seetõttu läks kõik uppi. Ettevõtmine polnud vale või paha, aga mingi käputäie inimeste otsuste nahka see läks,” selgitas Roomet ja nentis, et kogu asi meenutas tegelikult lotomängu loogikat.

Loosiõnn aga ei naeratanud. Läinud aastal teatasid pankrotist nii Norra kui Rootsi ärid. Enne seda peatas ettevõte tootmine Skandinaavias ning tegeles üksnes müügiga. Praeguseks on likvideeritud või likvideerimisel emafirma ja kõik selle tütred, ütles Roomet.

Ta lisas, et mida edasi, seda edukam Trives kogu grupi teiste ettevõtetega võrreldes oli. “Kui asi järjest lõpu poole läks, siis Eesti ettevõte oli ainuke, mis oli veel 2018 korralikult plussis,” nentis ta ja lisas, et kui ülejäänud olid kasumis, siis ei tulnud see otsesest majandustegevusest, vaid muudest allikatest. “Selles mõttes on Eesti ettevõte meie silmis kindlasti edulugu,” ütles ta.

Müüdi vaid vara

Tagasi Trivesi juurde. Sel ajal, mil Sörnsenide liistuimpeeriumis käisid suured muudatused, kirjutas Äripäev läinud aasta novembris, et Eesti tööstuses terendab suur tehing.

Nimelt vihjati Äripäevale toona, et Eesti üks edukamaid puidutööstusi Eesti Höövelliist ostab teise profiilliistude tootja osaühingu Trives. Eesti Höövelliistu ja Trivesi juhatuse liikmed ei nõustunud tehingut toona kommenteerima.

Väikese vihje asjade käigust andis aga automaatvastus e-kirjale, kus seisis, et alates 1. novembrist tegutseb Trives edasi Liistuvabrik OÜ all. Viimane kuulub täielikult Eesti Höövelliistule.

Roomet selgitas, et Höövelliist ostis ära Trivesi äri. Kogu äri läheb edasi samamoodi ja samade töötajatega, lihtsalt nüüd kannab see nime Liistuvabrik. Roometi sõnul ostis Eesti Höövelliist äri üle selliselt, et lisaks äritegevuse ülevõtmisele saaksid tasutud ka kõik kohustused.

Äripäeva Infopank näitab, et Trivesil on üleval 125 000 euro suurune maksuvõlg, mille moodustab erijuhtude tulumaks. Seda ei osanud Roomet kommenteerida.

Ettevõtte tehingu väärtusele võiks anda võimalikku valgust Eesti Höövelliistu 2019. aasta aruanne. Seal seisab, et ettevõte on oma tütarfirmadele andnud enam kui 8 miljonit eurot laenu.

Eesti Höövelliistu juht Andrus Rooks ütles, et seda laenu ei saa siiski Liistuvabrikuga seostada, viidates sellele, et Eesti Höövelliistul on mitu tütarfirmat.

Küsimusele, miks jõudsid asjad sinnamaale, et osteti üksnes Trivesi sisu ja mitte selle juriidiline keha, vastas Rooks, et tehingu ajal polnud täit kindlust, mida Trives ennast sisaldab, sest oli teada, et emafirma oli raskustes. Üksnes äri ostmine tundus seega vähem riskantne. Ka Rooks ütles, et ühes Trivesi sisuga tulid kaasa ka ettevõtte kohustused, sealhulgas kohustused tarnijate ees.

Eesti Höövelliist OÜ

Ainuomanik EstInvest AB, Rootsi

Juhataja Andrus Rooks

Käive 2019. aastal 33,1 miljonit eurot, 2018. aastal 31,9 miljonit eurot.

Kasum 2019. aastal 1,5 miljonit eurot, 2018. aastal 2,2 miljonit eurot.

2019. aasta seisuga töötas ettevõttes täistööajale taandatuna 211 töötajat.

Eesti Höövelliistul on Prolist Nordic AB (Rootsi), Drewest sp.z o.o (Poola), Norlist AS (Norra), EHL Prolist AB (Rootsi), Liistuvabrik OÜ (Eesti, tegu on uue ettevõttega ja pole seega majandusaasta aruannet esitanud). Kõik need ettevõtted tegelevad profiilliistude tootmisega.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616