Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 14. juuli 2020

Majandustulemused: keeruline olukord tooraineturul vähendas Stora Enso Eesti käivet ja kasumit

Puidukontsern teenis 2019. aastal 189,7 miljoni eurose käibe juures 4,8 miljonit eurot tegevuskasumit. Mullusega võrreldes ettevõtte müügitulu kahanes 15%.
Stora Enso Imavere saeveski.
Autor: Andres Haabu

Stora Enso Eesti AS on rahvusvahelisse paberi-ja puidutööstuskontserni Stora Enso kuuluv ettevõte, mille koosseisus on puidutöötlusüksused Imaveres, kus paikneb saeveski, puitliimtalade ja puitkomponentide ning puidugraanulite tootmine ja Näpil, kus on nii saeveski, kui toimub ka hööveldatud ja värvitud saematerjali ning puidugraanulite tootmine. Samuti on ettevõtte kooseisus metsavarumisüksus kontoritega Pärnus, Imaveres, Tartus, Kuressaares ja Näpil. Lisaks tootmis- ja varumisüksustele tegutseb Stora Enso Eesti ASi koosseisus Globaalne Tugiteenuste Keskus, mille koosseisu kuuluvad finants-, värbamis-, IT- ja logistikaüksused, teenindades Stora Enso Grupi ettevõtteid üle maailma. Aastal 2019 oli ettevõttes 693 töötajat.

Stora Enso Eesti ASi aruandeaasta müügitulu oli 189 675 tuhat eurot, ärikasum 4 775 tuhat eurot ja aruandeaasta puhaskasumiks kujunes 2 519 tuhat eurot.

Puidutoodete müügimaht aruandeaastal oli 443,8 tuhat m3 (478,2 tuhat m3 2018 a.), sealhulgas 248,1 tuhat m3 järelvääristatud materjali. Graanuleid müüdi 83,7 tuhat tonni, metsamaterjali 507,1 tuhat m3 ning puiduhaket 176,7 tuhat m3.

Stora Enso Eesti AS turud püsisid 2019 aastal samad, kuid toimunud on muutused regioonide ja toodete osakaaludes seoses muutuva majanduskeskkonnaga.

Ettevõtte majandusaasta aruandes seisab, et 2019. aasta käibelangus oli tingitud suurenevast konkurentsist ning toodete hinnalangusest järeltöötluses ning peamiselt ülemeremaadel, mida toetas tooraine defitsiit. „2019. aastat iseloomustab keeruline olukord toorainete turul. Ilmastiku oludest ning välistest mõjuritest tingituna kasvas okaspuu palgi hind üheks Euroopa kõrgeimaks. Seoses kooreüraski laialdase levikuga Euroopa metsades aga suurenes Euroopa turul pakkumine. See survestas tooraine hinnalanguseks, mis piiras saepalgi-ja paberipuu kättesaadavust konkurentsivõimelisel hinnatasemel ja vähendas ettevõtte kasumlikkust,“ kirjutatakse aruandes.

Stora Enso Eesti ekspordi osakaal kogu müügituludest moodustas 76%. Ekspordis toimusid riigipõhised suurimad struktuurimuudatused väljaspool Euroala liikmesriike, näiteks müük Austraalia suunal vähenes 42% võrra, kuid selle languse kompenseerisid müügikasvud teistes riikides. Müügi osakaal Euroopa Liidu riikidesse oli 46% ning ülemeremaade osakaal oli 30% . Müügitulud kokku vähenesid 15% võrreldes 2018. aastaga.

Aruandes tuuakse välja, et 2019. aastat iseloomustas ka tugev palgasurve tööjõuturul, mis tingis töötajate palkade korrigeerimise ning palgakulu üldise kasvu. Palgasurvest ning süvenenud tööjõupuudusest tingituna, suurenes võrreldes 2018. aastaga ka tööjõu voolavus. 2019. aastal loodi Tallinnasse värbamisüksus, mis teenindab Stora Enso Grupi ettevõtteid Soomes ja Rootsis. Lisaks eelpool loodud üksusele, lisandus Globaalsesse Tugiteenuste Keskusesse mitmeid uusi töökohti, suurendades töötajate koguarvu pea 30 võrra.

Möödunud majandusaastal investeeris ettevõte 3 miljonit eurot Näpi ja Imavere tootmisüksustesse. Investeeringutest toob ettevõte välja olulisemad:

•Okaspuupalgi väärindamise ning väljatulekut suurendavad projektid Imavere üksuses;

•Järeltöötluse toormaterjalide optimeerimise ja väljatuleku suurendamise projektid Imaveres;

•Puidugraanulite tootmismahu suurendamine ning innovatiivne Pellet Box Näpil;

•Investeeringud tootmisliinide ohutusse ning keskkonna mõjude ning energiakasutuse vähendamisesse Imaveres ja Näpil.

Allikas: Ettevõtte majandusaasta aruanne Äripäeva Infopangas.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616