Autor: Metsamajandusuudised.ee • 22. juuli 2020

Käimas on metsamajandajate konkurss 2020

Tänavusel metsamajandajate konkursil kandideerib parima metsamajandaja tiitlile 15 metsaomanikku. Praegu on hindamiskomisjonil käsil metsaomanike külastamine, konkursi tulemused kuulutatakse välja 15. augustil Tallinnas toimuval kogu pere metsapäeval.
Hindamiskomisjon Koit Paasma metsas naerulsui vihma trotsimas.
Autor: Eesti Erametsaliit

Sel aastal püstitati metsamajandajate konkursil osaluse rekord – nii palju kandidaate pole varasematel aastatel osalema tulnud. Kahtlemata väärivad tunnustust kõik konkursile üles seatud metsaomanikud, kes on valmis oma metsade majandamise praktikaid ja seeläbi ka erametsade mitmekülgsust avalikkusega jagama. Hindamiskomisjonil seisab ees suur ja keeruline töö, sest tugevate kandidaatide loetlemiseks, kes parima tiitlit vääriks, ühe käe sõrmedest ei tundu piisavat.

Silma paistab, et sel aastal on konkursile osalema tulnud ka hulk elukutselisi metsamehi, kel seljataga või veel käimas pikk karjäär erinevates metsandusega seotud ametites. Küsides, miks just nüüd otsustati konkursile osalema tulla, toodi mitmel korral välja, et nii palju on nüüd tehtud, tahaks lõpuks teistele ka näidata. Näiteks tunnistas üks aastakümneid metsakorraldajana töötanud metsaomanik, et peale taksaatori ja lähemate tuttavate polegi keegi metsandustaustaga inimene tema metsas käinud. Vaadata oli seal aga palju ja arutamist jätkus väga erinevatel teemadel.

Samas on osalemas ka neid metsaomanikke, kellel metsanduslikku tausta ei ole, kuid kes on otsustanud endale metsa osta ning seda majandama hakata. Sellistel juhtudel on palju abi saadud metsaühistutest, kes vajalike tööde kohta nõu annavad ning kasulikke õppepäevi korraldavad, kus näiteks võsasae kasutamise selgeks saab.

Kuigi erametsad on alati veidi erinevad ning oma omaniku tegu ja nägu, kippusid siiski mõned teemad erinevates metsades korduma. Välja võib tuua näiteks maaparanduse olulisuse, suure ulukite arvukuse ning metsa kõrvalkasutuse.

Väga palju on konkursil osalevad metsaomanikud panustanud maaparandusse ja teede ehitamisse. Erametsade puhul on üsna tüüpiline, et need kipuvad asuma liigniisketel aladel. Seda oleme näinud ka mitme kandidaadi juures, kes on metsa hooldama asudes esimesena tööle asunud vanade kuivenduskraavide korrastamise kallal. Samuti on investeeritud teede ehitamisse või nende seisukorra parandamisse – hüve, mida saavad kasutada ka teised kohalikud inimesed, kes näiteks koertega jalutama või metsa marjule soovivad minna.

Samuti jäi silma, et otsitakse võimalusi metsa kõrvalkasutuseks. Näiteks on päris mitu kandidaati meile rääkinud musta pässiku tüüblite istutamisest kasepuudele. Metsaomanikud loodavad, et madala boniteediga kaasikutes, kus vineeripakk või palk nagunii ei kasva, võib puutüvedel seentekasvatamine raiest tulusamaks osutuda.

Hindamiskomisjon Maie Rebase metsas hiljutise hooldusraiega tutvumas.
Autor: Eesti Erametsaliit

Metsades oli näha ka ulukite suur arvukus. Õigemini metsaomanike pingutused puude kaitsmiseks eelkõige kitsede ja põtrade eest. Kaitset on otsitud nii repellentidest kui ka lambavillast või puude külge riputatud cd-plaatidest. Mitmete kandidaatide, aga ka hindamiskomisjoni liikmete kogemus näitab, et ulukikahjusid aitab edukalt vähendada repellendi kasutamine. Näiteks on ennast tõestanud lambarasvast ja veest koosnev looduslik repellent Trico, mille kasutamise märke nägime erinevates metsades nii noorte okaspuude latvades kui ka vanemate puude tüvedel.

Metsaomanikega rääkides tuleb ikka jutuks, kuidas ja kellele mõeldes metsatöid ja majandamisotsuseid tehakse. Korduma kipub üks sõnum – järeltulevatele põlvedele. Nagu üks kandidaat hindamiskomisjonile rääkis – mina kasvatan metsa oma lastelastele. Kui oma lapsed on metsast saadud tulu abiga koolitatud ning „oma elu peale“ saadetud, siis uuesti tulu saavad metsast lõigata juba nende lapsed.

2020. aasta metsamajandajate konkursil osalevad:

Eesti Erametsaliit

Metsamajandajate konkursi 2020. a hindamiskomisjoni kuuluvad Hiiumaa Metsaseltsi juht ja metsakonsulent Aira Toss, 2019. aasta parim metsamajandaja Ardi Allikmets, metsaühistu Ühinenud Metsaomanikud metsakonsulent ja juhatuse liige Tiit Kosenkranius, metsakonsulent ja SA Erametsakeskus kontrolliüksuse spetsialist Veljo Kütt.

Selle loo kirjutamise ajaks on hindamiskomisjon jõudnud külastada poolte kandidaatide metsi, pool on veel ees. Konkursi tulemused kuulutame välja 15. augustil Tallinnas Mustamäe Männipargis toimuval kogu pere metsapäeval. Sama päeva raames on võimalik külastada ka 2019. aasta parima metsamajandaja Ardi Allikmetsa metsa.

Metsamajandajate konkurss toimub sel aastal 27. korda. Konkursi korraldab Eesti Erametsaliit koostöös Erametsakeskusega. Lisainfo konkursi ja kogu pere metsapäeva kohta leiab Eesti Erametsaliidu kodulehelt www.erametsaliit.ee ja Facebookist.

Kertu Kekk, Eesti Erametsaliidu keskkonnanõunik

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616