Autor: Äripäev • 27. juuli 2020

Rootsis vaatavad investorid metsa poole, hind on kuni 20 protsenti kasvanud

Metsatööd Eestis.
Autor: Andras Kralla
Rootsis on metsa hind tõusnud ja praegu sõlmitakse tehinguid rekordiliste hindadega, kirjutab majandusleht Dagens Industri.

Möödunud nädalal toimus Rootsi metsaga suur tehing: 876 hektarit vahetas omanikku 72,5 miljoni Rootsi krooni eest (üle 7 miljoni euro). See teeb hektari kohta umbes 8000 eurot ja ruutmeetri kohta 54,9 eurot.

Võrdluseks, Eestis müüdi eelmisel aastal kasvava metsaga metsamaid hinnavahemikus 2600–5000 eurot hektari kohta.

Kopsaka hinnaga tehing annab selgelt märku, et huvi metsa kui vara vastu on kõvasti kasvanud, märkis Viktor Danielsson, kes töötab maaklerifirmas, mis tehingut vahendas. „Rootsis on ettevõtetel päris raske metsa osta, nii et kui midagi tuleb turule, on huvi kohe väga suur. Näeme, et metsa hind on aastaga tõusnud 10-20 protsenti,“ ütles Danielsson Dagens Industrile.

Metsa müüs perefirma AB Hvalfisken, mis on viimase aastaga müünud kokku 3500 hektarit. Perefirma omanik Jonas Wahlström oli rahul, öeldes, et ostja sai kvaliteetse ja kiiresti kasvava metsa ning sellepärast said nemad ka väga hea ruutmeetri hinna.

Danielssoni sõnul on huvi metsa ostmise vastu üldiselt kasvanud, kusjuures eriti huvitatud on institutsionaalsed investorid. „Mitmed on tulnud ja uurinud, kas saaks teha rohelist investeeringut. Madal tootlus, aga samas kindel investeering pikkadeks aastateks,“ ütles ta.

Metsa hinna tõusust räägib ka suurte metsaomanike väärtus. Oktoobris hindas suur metsaomanik Holmen AB enda metsavara väärtuseks 39-43 miljardit Rootsi krooni. Varem oli hinnaks märgitud 19 miljardit Rootsi krooni. Pisut hiljem tegi sarnase sammu metsaomanik SCA ja hindas oma metsavara väärtuse pea kahekordseks, 43 miljardilt Rootsi kroonilt 65 miljardile. Mõlema ettevõtte aktsiad läksid selle peale muidugi lendu, Holmeni aktsia tõusis pea 8 protsenti ja SCA aktsia 7 protsenti.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616