Autor: Metsamajandusuudised.ee • 7. august 2020

Kaljulaid: eestlased on maailma parimad ja tegusamad palkmajaehitajad

Möödunud nädalal oli käsitöö palkmajaehituse koduks Hiiumaa, Suuremõisa. 1.augustil toimus seal palkmajameistrite kutsevõistlus – mõõtu võtsid nii professionaalid kui õpilased. Juubeliaasta võistluse parimaks palkmajameistriks tuli Veiko Palm ettevõttest EstNor OÜ.
Palkmajaehitajate kutsevõistluse avas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid.
Autor: Kaie Kiil/Eesti Puitmajaliit

Palkmajameistrite omavahelist mõõduvõttu on Eesti Puitmajaliit ja puitmajaklaster korraldanud juba kümme aastat. Käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus on ainuke omataoline üritus nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil, kus professionaalsed palkmajaehitajad oma oskusi teiste kolleegidega võrrelda saavad. Võistlejad peavad kiirust ja parimat tehnikat näitama palkmaja ühe olulisima konstruktsiooni osa – nurgatapi ja vara – valmistamisel. Valmistatava nurgatüübi saavad osalejad ise valida ehk teha just seda palkmaja nurgatüüpi, milles nad on kõige osavamad: Eesti tuulelukuga puhasnurk, Eesti tuulelukuga järsknurk ja Norra nurk. Lõplik paremusjärjestus kujuneb kombinatsioonis töö teostamise ajast ja töö kvaliteedist.

X käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistluse avas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid. „Palkmaja on Eesti põline maja. Ehk ka seepärast on eestlased maailma parimad ja tegusamad palkmajaehitajad - vähemalt per capita. Nagu areneb ehitustehnoloogia, edeneb ka arusaamine, et palkmajast on abi meie kliimaeesmärkide täitmiseks, olles ilmselt üks paremaid viise süsiniku pikaajaliseks sidumiseks.“

Kõige kiiremini ja sealjuures korrektsemalt õnnestus nurgatapi ja vara valmistamine EstNor OÜ palkmajameistril Veiko Palm’il, kes tegi Norra nurka. Veiko on sellega võistluse kuuekordne meister. Teise koha sai Vanaajamaja MTÜst Margus Palolill (Eesti tuulelukuga järsknurk) ning kolmanda koha vääriliseks tunnistati eelmise aasta võitja Ahto Naruski Hobbiton OÜ-st (Eesti tuulelukuga järsknurk).

Kutsevõistluse võitja Veiko Palm.
Autor: Kaie Kiil/Eesti Puitmajaliit

Võistluse tulemused:

I koht – Veiko Palm (EstNor OÜ) 27min 02sek

II koht – Margus Palolill (Vanaajamaja MTÜ) 34min 36sek

III koht – Ahto Naruski (Hobbiton OÜ) 34min 52sek

Parim võistleja mitte-professionaalide kategoorias oli Märt Vahtramäe (VKA) ning käsitööriistade kategoorias Mart Jallai.

Kokku osales selle aasta võistlusel 24 palkmajaehitajat, kelle seas oli nii professionaale kui ka eriala omandavaid õpilasi Hiiumaa Ametikoolist ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiast. Käsitööriistade kategoorias pakkus Eesti tegijatele konkurentsi ka Norra palkmajaehitaja ja STIHL TIMBERSPORTS® maailmakarika Norra meeskonna kapten Ole Ivar Lierhagen.

Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil kinnitab, et võistlus on muutunud igal aastal järjest vaatemängulisemaks. "Uued võistluskategooriad, väliskülalised, vabalt kasutatavad tööriistad ning rohkearvuline osalejaskond on teinud sellest ühe sektori suursündmuse."

1. august ja kutsevõistlus oli kulminatsiooniks ka Hiiu pärandkultuuri nädalale, kus lisaks Suuremõisas toimunud võistlusele tutvustati ka ehitustööriistu, korraldati seminare ja töötubasid ning külastada sai kodukohvikuid ja erinevaid Hiiu saunasid.

Kutsevõistluse osalejad, korraldajad ja sponsorid.
Autor: Kaie Kiil/Eesti Puitmajaliit

Eesti Puitmajaliit ja klaster tänavad kõiki võistlejaid, sponsoreid ja korraldusmeeskonna liikmeid!

Palkmajaehitajate kutsevõistlust toetasid: AkzoNobel, ESSVE, ISOVER, BMI Monier, NorDan, Raitwood, Revismo 3D, Ruukki, SENCO, Siga, Tervemaja, Tyvek, Velux, Delfi, Puumarket, Kero Trading, Fiskars, RMK, Päikesepuu.

Eesti Puitmajaliidu ja klastri korraldatava võistluse eesmärk on tutvustada ja väärtustada palkmajaehitaja ametit ning propageerida palkmajaehitust ja selle traditsiooni. Kutsevõistlust toetas osaliselt Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond läbi EASi klastrite arendamise meetme ning Eesti puitmajade ekspordiklastri projekti.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616