Autor: investor Toomas • 14. september 2020

Tootlust tasub otsida metsast

Metsandussektor on suutnud maailma trendidega hästi kaasas käia.
Autor: Taina Sohlman/Scanpix
Läinud nädala ülispekulatiivse Tesla aktsia ostu järel panin jääd mütsi sisse, nagu soomlased ütlevad, ja võtsin ette midagi väga maalähedast – metsatööstuse.

Olen sellest varemgi kirjutanud Põhjala suurte kontsernide baasil, mille toodetel on potentsiaali maailmas tugevnevatest trendides järjest enam hinda minna. Koroonakriis on nii mõndagi trendi kiirendanud.

Üks selge trend on paberi tarbimise vähenemine, kui paljud töötajad on kaugtööl ja lapsed distantsõppel. Ka trükipaberit läheb vähem, kui meediaväljaanded ja reklaamikliendid lähevad järjest enam digitaalsetesse kanalitesse üle. Äripäevgi ilmub paberil nüüd vaid üks kord nädalas.

Mündil on alati ka teine külg – aasta lõpuks pannakse Soomes ja Rootsis kinni Põhjala kolm suuremat paberitehast - kokku 24% senistest tootmisvõimsustest. UPM Kymmene sulgeb Soomes Kaipola tehase, SCA lõpetab paberitootmise Ortvikis ja Stora Enso Oulus. Oulus vähemalt ei panda tehast täielikult kinni, vaid seadistatakse osaliselt ümber pakkematerjali tootmiseks. Et paberitehased ja metsatööstus on olnud Soome jõukuse alustalasid, on tehaste sulgemisest ühiskonnas jälle terav debatt lahti läinud, kuidas Soome riigi maksupoliitika ja ametiühingute palganõudmised Soome konkurentsivõimet on kahjustanud.

Nõudlus paberi järele oli juba varem langustrendis, koroonaga tuli kiirendus. Danske Banki värske ülevaate järgi kahanes nõudlus kvaliteetpaberi järgi kevadel üle 30%. Ei eeldata, et see kriisi järel endises mahus enam taastub. Digipööret tagasi ei pööra.

E-kaubandus vajab pakkematerjali

Teisalt on koroonaga kiirenduse saanud e-kaubandus, mis kasvatab nõudlust pakkematerjalide järele. Teises kvartalis tegid Stora Ensol eriti hea tulemuse just pakkematerjalid, mida kasutatakse toiduainete ja jookide pakendamisel. Kasvav kliimateadlikkus suurendab nõudlust mitte ainult taastuvatest materjalidest pakendite, vaid ka muude materjalide järele, kus fossiilse tooraine on asendanud puidul või muul taastuval allikal põhinev tooraine. Stora Enso ja UPM Kymmene on aastaid sellisesse arendusse investeerinud, mis nüüd hakkavad tagasi tooma. Lisaks veel ka investorite kasvav huvi jätkusuutlikule arengule panustavate ettevõtete aktsiate vastu.

Septembri alguses andis Bank of America Stora Enso aktsiale ostusoovituse ja tõstis sihtkursi 15 eurole. Põhjenduseks oli tugev nõudlus pakendite ja pehme paberi järele, mis panga hinnangul kaalub üles vähenenud nõudluse kirja- ja trükipaberi järele. Lisaks on Stora Enso paberi tootmise vähendamist hästi ajastanud - võrreldes 2006. aastaga on paberi osakaal käibes alanenud 70 protsendilt 20%-le ja alaneb Oulu tehase ümberseadistamise järel veelgi. Samuti prognoositakse, et tselluloosi hind hakkab mõõnast üle saama.

Loe täismahus artiklit Äripäeva veebist.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616