Autor: Metsamajandusuudised.ee • 17. september 2020

Eesti parim metsamajandaja Mihkel Jürisson: olen männiusku

Mihkel Jürisson on metsa- ja põllumees, nii jätkub tal tegevust aastaringselt. Lisaks enda metsade majandamisele teeb tema ettevõte Jürmets metsatöid ka teistele metsaomanikele. Selleks on ettevõttel kaks komplekti metsamasinaid, lisaks masinad maapinna ettevalmistamiseks ja ka kopatöödeks.

Mihkel Jürisson koos Eesti Erametsaliidu juhatuse esimehe Ando Eelmaa ja Erametsakeskuse juhatuse liikme Jaanus Aunaga.
Autor: Erlend Štaub

“Metsi on meil nii enda kui oma ettevõtte omandis väga eriilmelisi, raie-lankidest kuni paarisaja aastase männikuni,” ütles Jürisson. Ta lisas, et just männikud on talle kõige südamelähedasemad ning lisas, et on männiusku. Teatavasti armastavad noori mände süüa ka hirvlased, seetõttu on tema metsa rajatud aedasid, mis põdrad noortest mändidest eemale hoiavad. Metsi uuendab ta peamiselt külvates ning vajadusel hiljem kultuure täiendades.

Jürisson on palju investeerinud ka maaparandustöödesse ja teedeehitusse. Nii sõidutaski ta hindamiskomisjoni enda ehitatud teid mööda metsadesse, mis varem olid olnud ka jalgsi käijatele raskesti ligipääsetavad. Metsa on ta loonud ka mitmeid lõkke- ja puhkekohti, mida nii lähedalt kui kaugelt tulijad hea meelega kasutavad.

Jürissonide pere hoiab Mädara külas elu käimas. Nende maal asub ka külaplats ning terviserada, mida pere oma kuludega hooldab ja valgustatuna hoiab. Külaplatsi ümber asuva 130-aastase männiku arvas pere aga majandamisest välja. Nende hoida ja hooldada on ka Mädara linnamägi.

Mihkel Jürissoni eesmärgiks on maal elades ja toimetades ennast ära majandada, end seda tehes hästi tunda ja tulevastele põlvkondele jätta kasvama varasemaga võrreldes parema kvaliteedi, boniteedi ja ligipääsuga metsad.

Järgneb intervjuu Mihkel Jürissoniga:

Mihkel, teie lugu on Tuhkatriinu lugu - korvipunujast aasta parimaks metsamajandajaks! Kuidas see juhtus?

Ma olen metsandusega tegelenud tegelikult juba kakskümmend aastat, ega ta ei ole nii järsku juhtunud midagi. See on olnud pikk protsess ja üks tegevus on viinud teiseni.

Mida te enda metsades põhiliselt teete, mis on need metsamajandamise viisid?

Oleme kahes metsaühistus - Mädara Metsaühingus ja Vändra metsaühingus. Metsas me teeme selle aastatsükli läbi, mis loodus ette annab - uuendame, teeme valgustusraiet, harvendusraiet jne. Ja siis jälle otsast pihta! Mina seda tervet looduse aastaringi kaasa alati teha muidugi ei jõua.

Kui palju teie hinnagul on kliimamuutused metsade majandamist mõjutanud?

Ei oska isegi välja tuua! Võib-olla see, et kevadised ja suvised vihmad on läinud suuremaks viimase kahekümne aasta jooksul. See on mingi tunnetus! Näiteks kui metsa külvad, siis eelmistel aastakümnetel ei läinud külvid hästi kasvama, aga sellel aastal juba läksid paremini. Talved on pehmemaks läinud.

Mis on need nõuanded, mida te metsaühistust saate? Ja kas te üldse saate neid, või majandate te metsa iseenda tarkusega?

Ma teen üldjuhul metsatöid oma tarkusega n-ö katse-eksituse meetodil ja eks neid eksitusi on ka piisavalt palju olnud, et õppida nendest. Mul ei ole küll metsanduslikku haridust, aga on 20. aastane kogemus. Ma olen ka Vändra metsaühingus selle algusaegadest saadik olnud, vist juba viisteist aastat.

Tundub, et need katsetamised ja eksitused ongi ka need, mis on toonud teid parima metsamajandaja konkursile?

Jah, kui ühte asja teed sellise kire ja ja innuga, eks see siis ikkagi viib sinnamaani, et keegi leiab, et mõni asi on tunnustamist väärt.

Mis on need kõrvaltegevused, millega lisaks metsa majandamisele te veel tegelete?

Meil on üks külaplats, mida me hoiame nüüd kaheksas aasta juba korras. Seitse aastat tagasi alustasin põllumajandusega, kasvatan teravilja, seda eelkõige selleks, et leida ettevõtte töötajatele tööd kevad-suvisel ja sügisesel perioodil. Meil on ikka nii, et talvel ikka metsategu ja kevadel-suvel-sügisel, siis oleme põllu peal.

Loe lisaks
TAGASIVAADE: Parim metsamajandaja 2020

Kas sa oskasid seda oodata, et konkursi võit tuleb?

Ei osanud enne, kuid viimane lõpp nimede väljahüüdmisel näitas, et kõik teised nimed said otsa! Lootsin, et ehk mingi kinkekotikene ikka antakse.

Kui palju metsamajandajate ringkonnas on teineteiselt õppimist? Te olete väga kokkuhoidvad.

On küll kokkuhoidev seltskond, metsanduse ringkond on koguaeg ühtehoidev olnud, isegi juba paarkümmend aastat tagasi. Kõik on head tuttavad.

TAGASIVAADE

Äripäev uuris, kes olid need tublid metsamajandajad, kes osalesid tänavu parima metsamajandaja konkursil?

Parima metsamajandaja tiitlit anti tänavu välja 27. korda. Sel aastal oli Eesti Erametsaliidu ja Erametsakeskuse korraldataval konkursil rekordiline osavõtt - parima tiitlile kandideeris 15 metsamajandajat, tulemused kuulutati välja Tallinnas kogu pere metsapäeval 15. augustil. Järgmisel aastal toimub kogu pere metsapäev Pärnumaal.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974