Autor: Metsamajandusuudised.ee • 23. september 2020

Riigikogu liikmed uurisid infotunnis metsanduse arengukava kohta

Riigikogu infotunnis vastasid ministrid Riigikogu liikmete küsimustele metsanduse arengukava kohta.
Riigikogu liikmed uurisid infotunnis metsanduse arengukava kohta.
Autor: Pixabay

Kalvi Kõva küsis keskkonnaminister Rene Kokalt metsanduse uue arengukava valmimise venimise kohta.

Kokk sõnas, et uus arengukava esitatakse valitsusele ilmselt mitte varem kui järgmise aasta oktoobris. Probleemiks, miks uus arengukava valmimine venib, on tema sõnul keskkonnamõjude strateegilised hindamised, mille seniste hangete luhtaminekute tõttu on palju aega kaotatud. Minister märkis, et protsessi tulnuks varem alustada ja tegema rahvusvahelise hanke.

Minister tutvustas ka ettepanekut, mille kohaselt oleks võimalik tuua Riigikogusse arutlemiseks käesoleva arengukava pikendamine, aga võimalik oleks edaspidi lähtuda ka looduskaitse seadusest. Kokk lubas olukorra arutamiseks kokku kutsuda keskkonnaministri metsandusnõukogu, mis viimati käis koos 2018. aastal.

Keskkonnaminister peatus ka sotsiaalmeedias esile kerkinud rünnakutel, mis on samuti protsessi pidurdanud ja metsandusega tegelevad inimesed ettevaatlikuks teinud. „See ei ole okei. Mina töötan kogu aeg selles suunas, et see diskussioon käiks rahulikult ja võimalikult väheste emotsioonidega. Ma olen täiesti nõus, et emotsioon käib sinna juurde, aga me ei tohiks minna nii kaugele, et me läheme isiklikus ja hakkame kutsuma üles ründama juba teadlasi ja inimesi, kes tegelevad metsandusega, sellepärast, et kellelegi ei meeldi,“ rääkis Kokk.

Loe lisaks
Heiki Hepner: peaksime muretsema, kuidas ja milleks me metsa kasutame

Minister tõi vastuses välja ka viimaste aastate raiemahud ja sõnas, et ei vasta tõele väited, mille järgi on Eestis metsaga kõik väga halvasti ja et siin raiutakse oluliselt rohkem, kui metsa juurde kasvab.

Ivari Padar uuris ka peaminister Jüri Rataselt metsanduse arengukava kohta ja lisaks metsastatistika alusandmete kohta.

Peaminister sõnas, et metsanduse arengukavaga seistakse keerulise probleemi ees. Tema sõnul on metsanduse valdkonnas väga palju ristuvate huvidega huvigruppe. Ratas lisas, et tuleb tõsiselt kaaluda, kas hetke arengukava pikendada ja tema hinnangul võiks see variant igal juhul laual olla. Samamoodi peaks aga laual olema ka selge plaan, kuidas jõuda järgmise dokumendini ja Ratas lubas olla keskkonnaministrile toeks, et uue dokumendi osas leitaks parim võimalus nii kiiresti kui võimalik.

Metsastatistika kohta ütles peaminister, et talle ei ole jäänud muljet, et see oleks vale või pisteliselt avaldatud. „Aga küll on erinev arusaam, mida sinna sisse arvestatakse ja mida mitte,“ märkis Ratas. „Ei ole ju mingi saladus, et üks suuremaid vaidlusi tegelikult käib selle üle, kuidas me neid raiemahtusid hindame, kuidas me raieliike teeme ja mida me hindame või, ütleme, mida me statistikas paneme sisse, kui me mõõdame metsa juurdekasvu ja raiemahtusid,“ selgitas Ratas.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616