Autor: Metsamajandusuudised.ee • 5. oktoober 2020

Kohaliku kogukonna esindajad ja metsafirma saavutasid Märjamaa metsa osas üksmeele

Märjamaal toimunud koosolekul saavutasid kohaliku kogukonna ja Stora Enso esindajad üksmeele Märjamaa laululava läheduses asuva metsa tuleviku osas. Lepiti kokku, et alale jääb kasvama vähemalt 67 esimese rinde mändi ning lisaks teise rinde kõvad lehtpuud.
Märgistatud säilikpuud.
Autor: Indrek Tust

Stora Ensole raieõiguse müünud metsaomanik Imbi Niit sõnas, et kohtumine oli konstruktiivne ja selle käigus jõuti lahenduseni. “Käisime juba ka kogukonna, omavalitsuse ja Stora Enso esindajatega metsas säilikpuid märgistamas,” ütles Niit.

Raieõigust vahendanud Vardi Metsaühistu juhil Taavi Ehrpaisil on hea meel, et metsa tuleviku küsimuses ühele meelele jõuti. “Eriti rõõmustav on, et arutelu algatati ka vallale kuuluva laululava taguse vana kuusiku osas, mis on üraski ja juuremädaniku tõttu kahjustatud, kuid uuendamata,” ütles ta. “Ühistu esitas plaani lauluväljaku taguse metsa uuendamiseks ja järgmisel nädalal läheme vallavalitsuse istungile seda tutvustama,” sõnas Ehrpais.

Märjamaa abivallavanem Ott Valdma selgitas, et Stora Enso oli juba varasemalt nõustunud jätma 50 täiendavat puud lisaks kohustuslikule 20 säilikpuule ning osadele lehtpuudele. “Septembri lõpus toimunud kahe kohtumise tulemusena Stora Enso, kogukonna ja kohaliku omavalitsuse esindajate vahel märgistati üle 70 allesjääva puu,” ütles Valdma. Ta kinnitas, et Vardi Metsaühistu tegi ettepaneku arutada, kuidas kujundada Lauluväljaku kinnistul asuvast metsast hea püsimetsanduse näide ja likvideerida üraskikolle.

Stora Enso juhataja Marek Kase ütles, et kohtumine möödus konstruktiivses ja lahendustele orienteeritud meeleolus. “Alles jäetavad puud valiti välja koostöös kohaliku kogukonna esindajaga,” ütles Kase. Ta lisas, et koosolekul lepiti kokku ka metsa uuenduses, mille raames alustatakse istutustöid järgmisel sügisel.

Vaidlus Märjamaa metsa teemal sai alguse jaanuaris, mil Imbi Niit müüs oma metsa raieõiguse. Raieõiguse ostnud Stora Enso paigaldas kinnistu ja kohaliku poe juurde infotahvlid eesolevaid metsatöid puudutava informatsiooniga. Võimalik raietegevus aktiveeris mõned kogukonna liikmed ja Eesti Metsa Abiks liikumise. Stora Enso lükkas raietööd edasi, et erimeelsused läbi arutada ja jõuda ühele meelele.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616