6. oktoober 2020

Mida teha, et alandada puithoonete maksumust?

Hoone maksumust mõjutavaid tegureid on mitmeid, alates lähteülesande koostamisest ja hanke korraldamisest kuni detailsete tehniliste lahendusteni välja. Väga palju ressurssi hoone maksumuse vähendamiseks on peidus on läbimõeldud ehituses ja ehitamise ajal ümbertegemise vältimises. Integreeritud projektiteostuse töövõtumeetod ja tehases eelvalmistatud elementidest puitkarkasshoone alandasid maksumust.

Autor: Eero Vabamägi, Postimees/Scanpix

Puidutööstus on ekspordimahult Eesti üks tähtsamaid tööstusharusid. Eesti on ekspordimahtude arvestuses üks suurimaid puitmajade eksportööre Euroopas. Puidutööstus on oluline ka regionaalpoliitiliselt, kuna annab palju tööd ka peamistest tõmbekeskustest väljaspool elavatele inimestele.

Eesti puitmajatööstuse ekspordi peamised sithriigid, Norra, Rootsi, Saksamaa, Soome, seavad toodangu kvaliteedile kõrged kriteeriumid. Kvaliteet on ootuse küsimus. Kui eeldatakse, et ettevõtte toodang on kvaliteetne, siis ettevõte ka pingutab selle nimel ja toote kvaliteet paraneb. Ettevõttele võimaldab kõrgem kvaliteet toodangut eksportida. Eesti majandusele on eksport mõistagi väga tähtis.

Ernst & Young Baltic AS ja SA Poliitikauuringute Keskuse Praxis poolt läbi viidud uuring teadus- ja arendustegevuse potentsiaalist ressursside väärindamise valdkonnas näitas, et arendustööga tegelevatest puidutööstuse ettevõtetest suurem osa ekspordib oma tooteid. Kui arendustööd ei tee, siis on raske loota kvaliteedi ja ekspordi kasvule.

Edukuse aluseks peab lisaks kõrgele kvaliteedile, olema tootel ka sobiv maksumus. Kõrgem kvaliteet nõuab arendustööd ja investeeringut ning sellega võivad kulud suureneda. Kõrgem kvaliteet võib maksta rohkem, aga kallim toode pole alati ilmtingimata kvaliteetsem. Tarbija võib suurema alginvesteeringu teenida tagasi väiksemate jooksvate kulude arvelt. Samas võib tarbija maksevõime seada piiri alginvesteeringule.

Uuriti hanke korraldamise mõju

Tallinna Tehnikaülikool koos Aalto ülikooliga ja Kouvola Innovation Ltd.’ga Soomest, uurimisasutusega SINTEF Norrast ja Växjö kohaliku omavalitsusega Rootsist uurivad, mida teha, et alandada liginullenergia puithoonete maksumust.

Projektis kaardistati olemasolevate liginullenergia puithoonete lahendusi (hanked, projekteerimine, ehitamine jne), uuriti näidishoonete sisekliimat ja energiatõhusust. Varem ehitatud hoonetest saadud teadmisi ja kogemusi kasutatakse uute näidisprojektide kavandamisel.

Vaata täpsemalt tulemusi https://neroproject.net/.

Projektis uuriti ka hoone maksumust mõjutavaid tegureid alates lähteülesande koostamisest ja hanke korraldamisest kuni detailsete tehniliste lahendusteni välja.

Loe täismahus artiklit Äripäeva teemaveebist Ehitusuudised.ee.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974