Autor: Kristel Härma • 22. oktoober 2020

Haruldane toonekurg ohustab Eesti Energia Tootsi hiigelprojekti

Must-toonekure pesale ei tohiks elektrituulikut ehitada lähemale kui 2 kilomeetrit. Selline pesa jäi esialgu piisavalt kaugele, kuid kaks aastat tagasi avastati uus pesa vähem kui 500 meetri kauguselt.
Autor: Andras Kralla
Eesti Energia ostis Pärnumaale Tootsi tuulepargi rajamiseks enampakkumiselt maatüki 51,5 miljoni euro eest ning võitis kohtus konkurente. Investeeringule seab nüüd aga riski liialt lähedale kolinud kaitse all olev must-toonekurg.

Endine turbakaevandus Tootsi suursoos on tohutu suur inimkauge ala, kus tuleb vettinud pinnasel tulevaste tuulikute asupaigani kõndida mõni kilomeeter. Õhus kostub erinevate lindude hääli, keda eraldatud märg ala ligi tõmbab. Soo kohal lendab merikotkas, järvekesel on koha sisse võtnud luiged, end näitavad ka haned ja pardid. Tõeline elu käib soos aga õhtuti, kui sinna kogunevad tuhanded sookured. Sügiseti on neid sinna igast nurgast kokku lennanud lausa 6000.

Soiste järvekeste taga hakkab edaspidi laiutama mitukümmend elektrituulikut. Ligipääsetavast alast eemal, asukohas, mida ei tohi avalikult välja öelda, elab must-toonekurg, kes on Eestis üks kõrgeima kaitse all olevaid liike. Tema viimati kirja pandud elupaik asub lähimast tulevasest tuulikust vähem kui poole kilomeetri kaugusel. Lähemale kui kaks kilomeetrit tuuleparke aga must-toonekure pesakohast rajada ei tohiks.

Kuidas tuulikud sealsele soisele loodusele mõjuvad, hinnati neli aastat tagasi, mis oli aga kaks aastat enne kiivalt kaitstud must-toonekure uue pesa leidmist. Toona hinnati, et tuulepargil must-toonekurele suurt mõju ei ole, kuna pesa jäi siis veel piisavalt kaugele.

Järved meelitavad soos linde ligi.
Autor: Andras Kralla

"Aeg on edasi läinud. Samamoodi on teadmised meil uuenenud nendest lindudest ja pesadest ja nendega tuleks ikkagi ka arvestada,“ nendib Kotkaklubi kohalik liige Raivo Endrekson. Endreksoni hinnangul on Tootsi kindlasti selline koht, kuhu oleks tuuleparki mõistlik ehitada, kuna ammendatud karjääriala on selleks mõistlikum kui parkide ehitamine inimasustuse lähedale. Küll aga tuleks arvesse võtta, mis on nende nelja aasta jooksul pärast keskkonnamõjude hindamist looduses toimunud.

Eesti Energia rajas tuulepargi jaoks alajaama.
Autor: Andras Kralla

"Tol ajal, kui linnustiku uuringut tehti, ei olnud veel teada musta kure pesa, aga alates 2018. aastast on see teada ja see on ohtlikult lähedal planeeritud tuulikutele,“ tõdeb Endrekson ja lisab, et plaanid tuleks üle vaadata ja tuulikuid paigutada pesast mõistlikumasse kaugusesse. "Võimalik, et kurg ei hukku läbi tuuliku, aga võib-olla ta hülgab selle pesapaiga häiringu tõttu, mis on liiga lähedal pesale. Alla poole kilomeetri pesast asuv tuulik on liiga lähedal.“

Eesti Energia ostis Tootsi kinnistu RMK-lt tänavu veebruaris 51,5 miljoni euroga.

Must-toonekure uus elupaik registreeriti 2018. aastal, keskkonnamõjude hindamine tehti aastal 2016.

Tootsi tuuleparki arendab Eesti Energia tütarfirma Enefit Green, kes tahab minna ka börsile.

Tootsi tuulepargi kinnistu vajab veel 200 miljoni euro eest investeeringuid. 100–150 miljoni eurone n-ö kullaauk seisneb aga Enefit Greeni lootuses kvalifitseeruda taastuvenergia toetusele vana skeemi järgi. Selleks kaevas Eesti Energia Tootsi parki 25meetrise läbimõõduga süvendi ning rajas alajaama. Ehkki maa siis veel Eesti Energiale ei kuulunud, tegid nad seal töid, et näidata juba tehtud investeeringuid.

Loe täismahus artiklit Äripäeva veebist.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616