Autor: Jüri-Ott Salm • 26. oktoober 2020

ELF: Tootsi tuulepargi kasutus võiks olla terviklikult läbi mõeldud

Jüri-Ott Salm.
Autor: Meeli Küttim

Eesti Energia plaanitav Tootsi tuulepargi ala kasutus tuleb terviklikult läbi mõelda, kirjutab Eestimaa Looduse Fondi (ELF) märgalade programmi juht Jüri-Ott Salm.

Plaanitav Tootsi tuulepark asub endisel kaevandusalal ja jääksoos, mille terviklik ja keskkonnasõbralik kasutus tasub kindlasti põhjalikult läbi kaaluda. Ka maakasutusest tingitud süsinikuemissioonide vähendamiseks ja tuulepargi efektiivseks funktsioneerimiseks on tarvis kogu ala planeering läbi mõelda.

Näiteks on ELF teinud RMK-le ettepaneku teha plaanitava tuulepargi juurde Pööravere jääksoosse märgalaviljeluse pilootala. Märgalaviljelus on praktika, mis võimaldaks märjal turbaalal eri kultuure kasvatada ning samas aitaks pidurdada turba lagunemist ja sellest tulenevaid süsinikuemissioone.

Loe lisaks
Haruldane toonekurg ohustab Eesti Energia Tootsi hiigelprojekti

Pigem muutuks ala süsinikku siduvaks, samuti väheneks toitainete väljakanne, mis võib turbamaade kuivendusega kaasneda. Ühes tuuleenergia pargiga oleks seeläbi tegemist hea kombinatsiooniga, kus nii elektri kui ka biomassi tootmine ei tooks kaasa täiendavat CO2 emissiooni.

ELF tervitab igati taastuvenergiaallikate laialdasemat kasutuselevõttu ning jääksoodele uue funktsiooni leidmist. Samas on loogiline, et iga suurema arendustegevuse juures tuleb arvestada ka keskkonnamõjusid.

Loodame, et Äripäeva artiklis välja toodud plaan pidada must-toonekure teemal ühiselt laua taga läbirääkimisi, teha seiret ning nende tegevuste abil koostöös võimalikke probleeme ennetada, läheb igati hästi. Ühtlasi loodame, et kogu ala kasutust vaadatakse ja analüüsitakse laiemalt.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974