Autor: Metsamajandusuudised.ee • 29. oktoober 2020

Puidutööstuse TOP: Wallenium näeb edasist edu digitaalselt juhitavas tootmises

Edetabeli juhtpositsioonil seisva OÜ Wallenium edu taga võib näha püüdu nn tööstus 4.0 rakenduste poole, mille elluviimiseks on ettevõttes eraldi arenguplaan aastateks 2017–2020 ning millesse suunatakse pool miljonit eurot.
Endrus Arge märgib, et aastad 2018 ja 2019 kulgesid majanduslikult erinevalt.
Autor: TAIRO LUTTER

Digitaliseerimine ja automatiseerimine on n-ö laiem tagapõhi, millele ettevõtte omanikud edulugu ehitavad. Konkreetselt 2018. ja 2019. majandusaasta tulemustele aga andis oma positiivse toonuse varasem aastatepikkune sihikindel töö, väga kogenud ja hästi toimiv meeskond ning mitu väga suurt ja ühele ajale sattunud objekti Soomes, millele Wallenium siseseinu ehitas. Nii iseloomustab Walleniumi tegevust ja põhjendab kaasnenud äriedu ettevõtte üks osanikest Endrus Arge.

Wallenium kaubamärk ja ettevõte OÜ Wallenium asutati 1999. aastal Henri Rüüsaku ja Endrus Arge poolt, hiljem 2004. aastal liitus omanikeringi ka Sparry Kivilo.

Wallenium arendab, müüb, toodab ja paigaldab vaheseinasüsteeme. Kliendid on kõige erinevama tegevusalaga firmade kontorid: suured büroohooned, kaubanduskeskused, konverentsiruumid, koolid, haiglad, lasteaiad jne.

Endrus Arge märgib, et aastad 2018 ja 2019 kulgesid majanduslikult erinevalt, kuigi nende ühiseks nimetajaks võib tuua ettevõtte keskmisest kiirema kasvu.

„Viimaste aastate ja edule viinud tegevuse märksõna on EASi toel arendatavate uute IT-lahenduste juurutamine,” kirjeldab Arge. „Märkimist väärib ka OÜ Silen spin-off. Silen valiti nimelt 2020. aastal EASi poolt Aasta Ettevõtte konkursil Disaini Rakendaja kategooria nominendiks ja ühtlasi jõudis see ettevõte TOP 10 sekka Aasta Eksportööri kategoorias.”

OÜ Silen on Walleniumi sidusettevõte, mis toodab helikindlaid telefoni- ja nõupidamisruumide vaheseina mooduleid, mis võimaldavad vajaduse korral ruumide suurust muuta. See on lihtne, sest kõikidel moodulitel on põrandasse integreeritud rattad ja reguleeritavad jalad, mis muudavad seinad kiiresti teisaldatavaiks. Ka mooduleid endid saab hõlpsasti üksteise külge või küljest lahti monteerida.

Wallenium ise on juba aastaid oma toodangu peamiselt ekspordile orienteerinud. Nii müüdi 2019. aastal piiri taha 65% toodangust. Muide, Soomes ollakse üks sealseid suurimaid vaheseinatootjaid. Aga peamised eksporditurud on Soome, Norra, Kanada, Rootsi, Läti ja Leedu. Kogu maailma halvanud koroonakriis jättis ka Walleniumile oma jälje – kevadest alates on tootmismaht mõningal määral vähenenud, seda ennekõike liikumispiirangutest tulenevate tarneraskuste näol. Aga ka tellimuste hulk on mõningal määral kokku kuivanud.

Et tootmist uutele kõrgustele viia, alustas OÜ Wallenium 2017. aastal koostöös EASiga ettevõtte arenguplaani projekti, kahes etapis läbiviidavat tegevust, mille eesmärk on uue konfiguraator-joonestuslahenduse ning äritarkvara juurutamine ja liidestamine. Nõnda õnnestub tootmise juhtimine viia veebipõhiseks ning ühendada see äritarkvaraga. Projekti toetas Euroopa Regionaalarengu Fond kahes osas kokku 428 713 euroga, tervenisti kulus digitaliseerimisprojekti elluviimiseks 500 000 eurot.

Vaheseinu tehakse koostöös konkreetsete objektide sisearhitektidega, niimoodi on see töö käinud juba 21 aastat, aga Endrus Arge sõnul nähakse ennekõike just ühiskondlike hoonete sisekujunduses endiselt tugevat trendi selles suunas, et eelistada ruumikujunduses just modulaarseid vaheseinu. Lisaboonuseks on nende heli isoleerivad või akustilised omadused.

Päris kõik Walleniumi vaheseinad ei ole mõistagi modulaarsed, kuid teisaldatavus on nende kõikide ühine omadus. Arge ütleb, et võimalus seinu kerge vaevaga teisaldada on eelkõige ruumide kasutaja, aga ka kinnisvaraarendaja huvides, sest kui hiljem tahetakse planeeringut muuta, siis lihtsalt teisaldatavad ja ümber kujundatavad vaheseinad kätkevad endas muidugi võimalust kokku hoida.

„Wallenium on turul üks vanimaid tegijaid, mistõttu klientide usaldus meie vastu on kõrge,” märgib Arge. „Oleme selle eest väga tänulikud ja teeme selle nimel iga päev kõvasti tööd.”

TASUB TEADA

Valdkonna TOPi pääsemine. Ettevõtte vastava valdkonna tegevuse osakaal käibest oli vähemalt 51%. Samuti peab ettevõte olema tegutsenud kahel järjestikusel täismajandusaastal. Äripäev võttis äriregistrist eelmise aasta majandustulemuste põhjal valdkonna käibelt suurimate ettevõtete andmed. Edetabelis osalesid ettevõtted, kelle majandustulemused olid olemas äriregistris andmete kogumise hetkel.

Pingerea koostamine. Ettevõtted seati pingeritta kuue näitaja põhjal. Arvutamise aluseks võtsime 2019. aasta müügitulu, müügitulu kasvu võrreldes 2018. aastaga, 2019. aasta ärikasumi, ärikasumi kasvu võrreldes 2018. aastaga ning aasta 2019 rentaabluse ja varade tootlikkuse. Iga näitaja põhjal reastati edetabel, iga koht järjestuses andis kohale vastava arvu punkte. Kuue tabeli punktid liideti. Võitis vähim punkte kogunud ettevõte.

Kui ettevõte tabelist puudub. Siis ei olnud ettevõttel aktiivset majandustegevust kahel täielikul majandusaastal (2018–2019), ettevõtte viimase aasta või kahe viimase aasta keskmine omakapital oli negatiivne, ettevõte oli TOPi koostamise hetkel kustutatud, likvideerimisel või pankrotis, ettevõttel on suured maksuvõlad või polnud tema majandusaasta aruannet edetabeli koostamise ajal äriregistris. Emaettevõtte andmete konsolideerides tütarfirmad samas edetabelis osaleda ei saa.

TOPi andmeid saab osta. Äripäeva TOPid koostatakse Äripäeva Infopangas. Kui soovite osta TOPi andmefaili koos ettevõtete kontaktandmetega, kirjutage e-postile [email protected]

Ain Alvela, Metsamajandusuudised.ee kaasautor

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616