Autor: Kristel Härma • 10. november 2020

Leedode Hiina firma kasum saab aidata koroona ajal Saare Ereki pinnal hoida

Praegu tuleb Saare Ereki Hiina tehasel täita veel eelmise aasta tellimusi, kuid juurde tuleb ka uusi.
Autor: Kertu Kalmus / Saarte Hääl
Puitmaju tootva Saare Ereki Hiina tütarfirma on erinevalt oma teisel pool maakera asuvast emaettevõttest kasumlik. See tähendab firma omanikule Vjatšeslav Leedole võimalust oma Saaremaa ettevõte Hiina abil raskel ajal elus hoida.

Hubei Saaremaa Housesi puitmajatehas Hiinas asub koroonaviiruse alguspunktile Wuhani linnale lähemal kui näiteks Kuressaare Tallinnale. Firma juhi Kristjan Leedo sõnul on sealkandis olukord viirusega nüüdseks rahulikum kui Euroopas, kuigi majandusaasta jääb ka seal poolikuks. Hea uudis on aga see, et ilmselt suudab ettevõte teenida kasumit, millega on võimalik aidata ka Eesti emafirmat.

Koroonaviiruse mõjudest hoolimata suudab Hubei Saaremaa Houses täita umbes 15 miljoni euro eest tellimusi, muidugi eeldusel, et kõik tellitu jõutakse jaanuari lõpuks valmis. Eelmisel aastal oli tellimusi 20 miljoni euro eest, kuid 5–6 miljoni euro jagu on eelmisest aastast veel lõpetamata. Kristjan Leedo sõnul lisandub sellele veel käive nende sealselt tellimusi kokku panevalt ehitusfirmalt ning maju disainivalt ettevõttelt.

Hiina tütarfirma kasuminumber ei ole Leedo sõnul veel avalikult teada, kuna Hiinas on kõik tegevused viis kuud nihkes. Arvud on praegu ametnike käes kinnitamisel, sest Hiinas tuleb maksta kasumi pealt maksud ning riik kontrollib kõik andmed üle. Enne kinnitamist Leedo kasumi suurust välja öelda ei tahtnud, kuid viitas, et see ei jää palju alla Hiina ettevõtete keskmistele kasumitele.

Eesti firmal kehvemad ajad

See oodatav kasum on aga eriti oluline Hiina firma emaettevõttele. Saare Ereki majandustulemused langesid juba eelmisel aastal ning ettevõte pidi koondama. Eesti emafirma eelmise aasta müügitulu oli üle kolme miljoni euro, mis oli aasta varasemast ligi kaks korda väiksem. 2019. aasta puhaskasum oli veidi üle 61 000 euro ja aasta varem üle 214 000 euro. 2018. aasta puhaskasumi kasv tuli ettevõtte aruandes kirjutatu järgi investeeringust tütarettevõttesse Hiinas.

Kristjan Leedo sõnul saab Hiinas teenitud kasumiga toetada vajadusel ka emafirmat kui omanik ehk Vjatšeslav Leedo peaks seda vajalikuks pidama. Leedo märkis, et lähiajal ongi otsustamise koht. "Arvan, et siin (Hiinas – toim.) tasub toimetada ja vast isegi laieneda.“

Puitmaju tellib riik

Kuigi praeguseks on Hubei Saaremaa Housesilt oodata kasumit, ei alanud aasta sugugi nii hästi. Koos kohaliku uue aasta ja koroonapuhanguga läks aasta algusest 4-5 kuud kaduma, tõdes Kristjan Leedo. Samuti oli oma mõju koroonaviirusel, mis praegu siiski piirkonnas taandunud.

"Siin on tehtud kõik, mis vaja ja kaks korda rohkem ka," märkis Leedo. "Vahel tundub, et nad pingutavad (meetmetega – toim) kohati üle, aga samas, kui need töötavad, siis miks mitte.“ Kui viiruse levik taandus, kasutati Hiinas temperatuurimõõtjaid ja maske siseruumides endiselt edasi, mille tõttu pole Leedo hinnangul viirus seal uuesti pead tõstnud.

Ettevõte sai pärast viirusepuhangut töö taas käima juba märtsis, kuid firma maju kokku paneval ehitusfirmal venis paus pikemaks. Seal said töötajad tööle asuda juunis-juulis ning 30–35 töötajast sai tööle jätta kaheksa inimest. Tehases on töötajaid üle saja, kuid seal on Leedo sõnul tööjõukulusid keerulisem kokku tõmmata.

Loe lisaks
Vjatšeslav Leedo kokku kuivanud majatootmine muutis ärisuunda

Saaremaa puitmaju ostab Hiinas sel aastal rohkem riik, eraettevõtete tellimusi on vähemaks jäänud. Kristjan Leedo selgitas, et Hiinas ei ole eraisikul oma maad ning ka eramaju ei saa seal enamik inimesi endale lubada, eraettevõtted aga on tellimustega veel ettevaatlikud. Puitmaju tellivad peamiselt riik ja kohalikud omavalitsused, vahel ka erafirmad, et ehitada suuremaid puhkekülasid restorani ja majadega.

Leedo sõnul on Hiina endiselt hea koht, kuhu tasuks Eesti ettevõtetel eksportida. Tooteid, mida on võimalik sinna kasumiga viia, on Leedole silma jäänud palju. "Aga siia jõudmine on päris pikk: kõigepealt on vaja toota, siis kulub kaks kuud nende laevaga siia saatmiseks. Tsükkel tootmisest raha kättesaamiseni võib olla 5–6 kuud," märkis ta.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616