Autor: Metsamajandusuudised.ee • 11. november 2020

EMA taunib RMK auditi tulemusi

Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) avaldab nördimust RMK tänavuaastase säästva metsanduse sertifikaadi FSC auditi üle, mille tulemused lähevad otseselt vastuollu keskkonna- ja kodanikuorganisatsioonide vaatlustele. Auditi läbiviijad on NEPCon OÜ ja BM Certification Estonia OÜ.
EMA taunib RMK auditi tulemusi
Autor: Meelika Sander-Sõrmus

EMA hinnangul tagavad FSC sertifikaadi tingimused säästliku metsamajanduse, aga selleks tuleb neist ka reaalsuses kinni pidada. Paraku jälgitakse kriteeriume valikuliselt ning audiitorid tõlgendavad sertifikaati metsamajandaja kasuks, kusjuures seletusi oma otsuste kohta ei anta. Ka on sertifitseerimissüsteem sedavõrd läbipaistmatu, et pole võimalik öelda, milliste üleastumiste puhul tehtakse „parandusnõue”, milliste puhul „soovitus” ja millised viivad sertifikaadi kaotamiseni.

Loe lisaks
Rahvusvahelised metsamajandusauditid: RMK metsad on säästlikult majandatud

Ehkki audit leidis kõrgendatud avaliku huviga ehk KAH-alade nõuetekohaseks majandamiseks teostatavate kaasamiskoosolekute osas vähe puudusi, siis on Eesti Metsa Abiks tuvastanud hulganisti sertifikaadi tingimustele mittevastavusi alates RMK poolse koostöösoovi puudumisest ja metsatöötajate lugupidamatust suhtumisest kohalike elanike vastu kuni praktiliselt kõigi metsa mittepuiduliste väärtuste ignoreerimiseni.

Tuvastatud puudustest on nii EMA kui mitmed kohalikke esindavad organisatsioonid NEPConi ka järjepidevalt teavitanud, juhtides tähelepanu näiteks RMK poolsele allika kahjustamisele Kosel, puhkemetsade rüüstamisele Padisel ja tuule-, müra- ning saastetõkete kahjustamisele Sakus. Mingit tagasisidet pole kodanikuühenduste poolsele teavitamisele seni aga järgnenud.

FSC sertifikaadi tingimuste kohaselt peab RMK kohalikke elanikke raiekavadesse kaasama ning põhjendatud ettepanekutega arvestama. Selle asemel tegeletakse vaid metsamajandamiskavadest teavitamisega. Raiekavade vastaste argumentidega seoses metsade puhkeväärtuse või tuule-, müra- ja saastetõkke pakkumisega jäetakse aga lihtsalt arvestamata.

Loe lisaks
Sertifitseerimine – pilet turule

Lisaks probleemidele kohalike elanike kaasamise osas on EMA kaardistanud kaitsealuste liikide elupaikade pidevat raiumist RMK poolt, pidades kaheldavaks sellise tegevuse vastavust säästva metsamajanduse eesmärkide ja FSC sertifikaadi tingimustega.

Eesti Metsa Abiks kritiseeris käesoleval suvel ka NEPConi Taanis asuvat peakorterit, leides, et audiitori vastus 313 eestlase puidu masspõletamise vastasele kirjale, kus RMK tegevust järjekordselt õigustatakse, ei põhine teadusel ning edendab biomassenergeetika tootjate huve, aga mitte säästva metsanduse väärtuseid.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616