Autor: Metsamajandusuudised.ee • 13. november 2020

Analüütikud on Stora Enso tuleviku suhtes positiivselt meelestatud

Eestis Imavere saeveskit opereeriv pakendi- ja puidufirma Stora Enso kvartalitulemused ületasid küll osaliselt ootusi, aga investorid ei jäänud rahule. Samas soovitavad analüütikud tugevalt pihta saanud aktsiat osta.
Imavere saeveski.
Autor: Andres Haabu

Stora Enso kasum kukkus kvartalis oodatust vähem, samas jäi ettevõtte käive prognoosidele alla. Aktsia on pärast tulemusi viie päevaga kukkunud ligi 10 protsenti. Osalt on see tingitud Euroopa turgude üldisest langusest, aga ka investorite pettumusest tulemuste suhtes.

Kui paberiäri välja jätta, läks ettevõttel tegelikult olukorda arvesse võttes hästi. Tegevjuht Annica Bresky ütles, et Stora Enso pole enam paberifirma ning pigem suunatakse fookus üksustele, mis pakuvad paremaid marginaale.

Nii on ettevõte otsustanud näiteks keskenduda rohkem pakendite tootmisele, mille kasvule aitavad kaasa mitmed globaalsed trendid – näiteks e-kaubanduse võidukäik ning korduvkasutatavate pakendite populaarsuse kasv.

Kasum ja käive languses

Ettevõtte kohandatud kulumieelne kasum langes eelmise aasta sama ajaga võrreldes 17 protsenti, 330 miljoni euroni. Refinitivi küsitletud analüütikud ootasid kasumiks 288,8 miljonit eurot. Stora Enso müük vähenes 13,5 protsenti, 2,08 miljardi euroni. Käibeks ootasid analüütikud 2,15 miljardit.

Juhtkond ootab uut kasvu

Stora Enso juhtkond on enesekindel, et koroonaperioodi lõppedes võimaldavad just pakendimaterjalid, puidutooted ja metsaäri ettevõttel uuesti kasvama hakata. Investorite jaoks valmistab muret aga teadmatus tuleviku ees – ettevõtte tuleviku väljavaade on hägune ning keegi ei tea täpselt, millal olukord paranema hakkab.

Kolmandas kvartalis langes Stora Enso tegevuskasum 70 miljoni võrra, 175 miljoni euroni. Vara Researchi andmetel ootasid kümme aktsiat katvat analüütikut 141 miljoni eurost kasumit. Käive vähenes aga oodatust rohkem, sest hinnad langesid ning tellimuste arv vähenes.

Järgmine aasta peaks languse peatama.
Autor: Meelika Sander-Sõrmus

Lisaks sellele teatas ettevõte, et muudab Põhjamaade metsandusäri varade hindamise meetodit, mille tõttu kasvab metsavarade maht neljandas kvartalis 5,4 miljardilt 6,5-7 miljardini.

Karialehti analüütik Ari Rajala ütles Kauppalehtile, et see muudatus suurendab bilansil olevate varade mahtu ja ka omakapitali. See parandab aga võla suhtarvusid ning krediidivõimet. Kolmanda kvartali lõpuks ulatus Stora Enso omakapitali maht 7,2 miljardi euroni.

Ettevõtte investeeritud kapitali tootlus (ROCE) oli kvartalis 6,7 protsenti. Ettevõte ise on seadnud eesmärgiks ületada 13 protsendi piir.

TASUB TEADA

ROCE = (kasum enne makse ja intressi)/(koguvarad – intressivabad võlgnevused.

ROCE näitab, kui efektiivselt ettevõte tema kätte usaldatud kapitali kasutab.

Globaalsed trendid toetavad pakendiäri

Kõige paremini läks Stora Enso pakendimaterjalide üksusel, mis toodab tarbijatele mõeldud pakendeid ning transpordis kasutatavat kartongi. “Kui vaadata kogu pakendiäri, siis toidupakendite turg on väga stabiilne ja kasvab globaalselt,” ütles Bresky pärast tulemuste avalikustamist.

Bresky sõnul on praegu maailmas probleem liigse plastiku ning prahiga, mille tõttu eelistatakse järjest rohkem korduvkasutatavaid ja taastuvaid materjale. Lisaks sellele teeb võidukäiku e-kaubandus, mis suurendab nõudlust pakendite järele. Need on tema sõnul peamised trendid, mis Stora Enso pikaajalist kasvu toetavad.

Hästi läks ka ettevõtte puidutoodete ja metsanduse üksustel. Puidutoodete äri tegevuskasum tõusis aastatagusega võrreldes ligi 40 protsenti, 38 miljoni euroni. Peamiselt aitas sellele kaasa USA turu kasv. „Meil on väga suurest ehitusturust väike osa. Me tahame kasu lõigata võimalustest, mida rohelisem ehitamine meile pakub,“ ütles Bresky.

Kolmandas kvartalis teatas ettevõte, et investeerib Tšehhis asuvasse ristkihtpuidu tootmisesse 79 miljonit eurot.

Paberiäri sai suurima löögi

Ettevõtte paberiäri, mis on koroonaviiruse tõttu kõige suurema löögi saanud, jätkas kahanemist. Samas oli langus tagasihoidlikum kui teises kvartalis. Stora Enso paberiäri tegevuskahjum ulatus 16 miljoni euroni, veel teises kvartalis oli kahjum 39 miljonit eurot.

Bresky sõnul on ettevõte otsustanud paberiärist eemalduma hakata. Näiteks seni suuremalt jaolt paberit tootnud Oulu tehas organiseeritakse ümber ning see hakkab peamiselt tootma lainepappi ja pakendeid. Tootmine peaks algama juba aasta alguses.

Kõige enam tõmbas investorite meeleolu alla ehk see, et ettevõte ei avaldanud neljanda kvartali prognoose. Kauppalehti kirjutab, et see ei olnud samas suur üllatus, sest näiteks Soome analüüsifirma Inderes isegi ei ootanud prognoose.

Suuremaks probleemiks on Stora Enso hägune tuleviku väljavaade. Kindel on vaid see, et üksuste lõikes on turuolukord erinev ning pigem soovib ettevõte paberiärist samm-sammult loobuda.

Üldiselt on siiski arusaadav, miks konkreetseid prognoose ei tehta. Koroonaviiruse teine laine on tekitanud tohutult ebakindlust ning poliitilisi riske suurendavad Suurbritannia ja Euroopa Liidu vahelised kõnelused ning USA presidendivalimised.

Dividendi kärbiti, aga aktsiat soovitatakse osta

Ettevõtte aktsia langes pärast tulemuste teatamist nädalaga ligi 10 protsenti, 12,82 euroni. Kuna ettevõte otsustas tänavu dividendi kärpida 70 protsendi võrra kärpida, on ettevõtte dividenditootluseks vaid 1,17 protsenti. Veel mullu oli vastav näitaja üle 5 protsendi.

Samas on analüütikud Stora Enso tuleviku suhtes positiivselt meelestatud. Osta soovitab aktsiat kokku 8 analüütikut, hoida 6 analüütikut ja müüa vaid 2 analüütikut. Analüütikute mediaan hinnasihiks on 14,57 eurot, selgub Refinitivi andmetest.

Mait Kraun, Metsamajandusuudised.ee kaasautor

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616