Autor: Metsamajandusuudised.ee • 19. november 2020

Garage48 puiduhäkatoni võitja muudab ridaelamute arendamise kiireks ja paindlikuks

Möödunud nädalavahetusel toimus Tartus neljas Garage48 Wood makeathon, mille eesmärgiks oli läbi uudsete lahenduste prototüüpimise arendada arhitektuuri, puidu töötlemise ning metsanduse valdkondi Eestis tõhususe ja kliimasäästvuse suunas. Üheksa tiimi hulgast prototüüpis ennast võitjaks Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri tudengite tiim.
Möödunud nädalavahetusel toimus Tartus neljas Garage48 Wood makeathon.
Autor: Garage48

“Modular Terraced Housing” tiimi eesmärgiks on muuta ridaelamute arendamine kiireks ja paindlikuks. See toimub läbi tööriista, millega arendaja saab lihtsasti valida ja visualiseerida soovitud konfiguratsiooniga elamisühiku. Eesti Kunstiakadeemia tudengite poolt juhitud tiim liikus häkatoni järel eksklusiivse otsepääsuga Ajujaht TOP 100 tiimi hulka ning võitis ka Creatomus Solutions väljakutse auhinna, 3500 € oma lahenduse edasi arendamiseks.

Garage48 Future of Wood 2020 toimus Eesti Kunstiakadeemia, Startup Estonia ning Garage48 jätkuvas koostöös ning jõudis sel aastal Tartusse koostöös Eesti Maaülikooliga. “Mets ja puit on eestlastele nii omane, et vahel kipume mõtetes jääma kinni juba tuntud tehnoloogilistesse lahendustesse ja kasutuspraktikatesse. Just siin tuleb esile makehatoni tõeline väärtus, kui puidukasutuse valdkonna arendamise ideid hakkavad arendama erinevate erialade ja väga erineva ettevalmistusega inimesed,” selgitab korralduspartneriks liitumist Eesti Maaülikooli Metsandus- ja maaehitusinstituudi metsakorralduse ja dendromeetria dotsent Ahto Kangur.

“Selleaastase puidu makehatoni keskseteks kujunesid puidust ehituskonstruktsioonid ja valmislahendused ning puidu tööstusliku kaskaadkasutuse ja puidu väärindamisega seotud ideed. Kõik esikolmikusse jõudnud ideed ja lahendused kuid ka need mis kõrgetele kohtadele veel ei jõudnud, on kindlasti suure turupotentsiaaliga ning edasiarendamise korral reaalseteks toodeteks vormitavad,” leiab Kangur.

Arendusnädalavahetus Tartus.
Autor: Garage48

Arendusnädalavahetus toimus piiratud osalejate arvuga, maski kandmise ning distantseerumise kohustusega. Renee Puusepp, Eesti Kunstiakadeemia vanemteadur ja korraldustiimi liige hindab osalejate koostööd ürituse toimumisel. "Seekordne üritus toimus äärmiselt keerulistes oludes, kuid sellele vaatamata tuli kokku osalejaid erinevatest valdkondadest ning tehti mitu huvitavat prototüüpi. Osalenud tiimid tõestasid kõige muu hulgas ka valmidust välja astuda tavapärasest mugavusstsoonist ning seetõttu väärivad kõik osalejaid erilist tunnustust.“

Ülikoolide koostööle lisaks liitus arendusnädalavahetuse korraldamisel partneritena mitmeid ettevõtteid nagu Harmet, Metsä Wood, Creatomus Solutions, Rothoblaas ning ka Eesti Puitmajaliit ja Puitmajaklaster, kes tõid üritusele väljakutsed ning jagasid kombineeritult parimatele tiimidele 8000 eurot tootearenduse seemneraha.

Lõpuesitlused on järelevaadatavad Garage48 Facebookis.

Eesti Puitmajaliit ja Eesti Puitmajaklaster toetavad 1000 euroga TeTrees platvormi edasiarendust, mis on suunatud tudengite keskkonnateadlikkuse ja kliimasäästliku käitumise arendamiseks. Eesti Kunstiakadeemia ja Harmeti ühise mustermajade väljakutse võitis üldvõitja “Modular Teracced Housing” ning tema saab oma idee edasi arendamiseks 3500 eurot Eesti Kunstiakadeemialt. Creatomus Solutions mustermajade ning konfiguraatori väljakutse võitja ETNIKA Houses eksootilise moodulsuvila edasiarendust toetati 1500 euroga. Eesti Maaülikooli eriauhind läks TIMBERWAVE tiimile, kelle idee on arendada komposiitkonstruktsioonides kasutatav puidupõhistest plaatmaterjalidest kandev trapetsprofiil. Auhind annab tiimile võimaluse oma idee edasi viimiseks kasutada hinnakirja alusel 2000 euro eest maaülikooli labori ja arendusteenuseid.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616