Autor: Piret Reiljan • 9. detsember 2020

Uut keskkonnaministrit kritiseerinud looduskaitsja lahkus EKREst

Mati Sepp
Autor: erakogu
Uus keskkonnaminister, varasem Martin Helme nõunik Rain Epler on EKREs pingeid tekitanud, näiteks astus eile erakonnast välja Eplerit avalikult kritiseerinud metsaaktivist ja looduskaitsja, erakonna Tartu ringkonna juhatusse kuulunud Mati Sepp.

Sepa sõnul on uus minister selgelt sobimatu taustaga ja Helmed püüdsid tema vastavat kriitikat vaigistada. “Mul viskas üle,” sõnas Sepp.

Ta rääkis, et viimaseks piisaks karikas sai mitu asjaolu. Esiteks see, et Epler vahetas välja eelmise ministri Rene Koka nn loodusemeelse nõuniku Robert Kiviselja, kelle asemele saabus erametsaomanike nõustaja, Sepa sõnul “raiemeelne” Ülle Läll. Sepa väitel lubati uut ministrit kinnitades erakonnas, et Kiviselg jätkab. Siiski vahetas Epler välja kõik kolm eelmise ministri nõunikku.

Lahkunud nõunik Kiviselg ise jäi teemat kommenteerides neutraalseks ja ütles, et nõunike lepingud lõpevadki ministri lahkudes ning iga uus minister teeb omad valikud. EKREsse kuuluv Kiviselg möönis, et tema taust on tõesti keskkonnaalane ja ta pooldab jätkusuutlikku metsamajandamist, samuti et ta oleks olnud valmis järjepidevuse huvides uue ministri nõunikuna jätkama. Kuid tüliga ta siiski ei lahkunud. “Nõunike väljavahetamist ei saa pahaks panna. Nüüd peaks uuele ministrile aega andma,” sõnas ta.

Looduskaitsja Sepp aga ei oodanud. Teiseks tema EKREst lahkumise ajendiks sai erakonna ladvikust tulnud suunis uue keskkonnaministri kritiseerimine lõpetada. “Minule helistas erakonna Tartu ringkonna juht Merle Kivest, kes andis edasi Helle-Moonika Helme sõnumi, et pean Epleri kritiseerimise lõpetama,” rääkis Sepp. Kuna Helme meelest oli Sepp rikkunud EKRE põhikirja, võis teda ees oodata erakonnast väljaheitmine. “Otsustasin lahkuda ise, enne kui mind nagu koera tänavale visatakse,” ütles Sepp.

Mati Sepp
Minule helistas erakonna Tartu ringkonna juht Merle Kivest, kes andis edasi Helle-Moonika Helme sõnumi, et pean Epleri kritiseerimise lõpetama.

Sepa sõnul kardavad looduskaitsjad, et Epler asub eelmise ministri looduskaitselisi samme tagasi pöörama ja üheks märgiks sellest peab ta metsanduse arengukava juhtkogu laialisaatmist.

Epleri kinnitas kuu aja eest keskkonnaministri kandidaadiks EKRE volikogu. Ühtegi teist kandidaati erakonna juht Martin Helme Epleri kõrvale välja ei pakkunud.

Rain Epler ja Martin Helme päeva jooksul teemat kommenteerida ei jõudnud.

Martin Helme nõunikuna sai Epler muu hulgas aasta alguses rahandusministeeriumi esindajana RMK nõukogu liikmeks. Kevadel selgus, et RMK maksab kavandatud 35,6 miljoni euro asemel riigile pea kaks korda kopsakama 66 miljonit eurot dividendi.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616