Autor: Metsamajandusuudised.ee • 14. detsember 2020

Euroopa looduskeskkonna raport: kõik 2020. aasta elurikkuse eesmärgid on täitmata

Euroopa Keskkonnaagentuuri raport näitab, et ühtegi Euroopa Liidu elurikkuse seisundi parandamise eesmärki ei ole suudetud täita. Et liikide ja elupaikade olukord on Euroopa Liidus paranemise asemel enamjaolt hoopis halvenenud, näitas juba 2015. aasta vahearuanne.

Elupaikadest on Eestis kõige halvemas olukorras metsad.
Autor: Meelika Sander-Sõrmus

Värskes raportis on hindamise aluseks andmed, mida liikmesriigid on ise Euroopa Liidule esitanud.

Raport toob välja Balti regioonis elupaikade ja liikide erakordselt halva kaitsestaatuse. Boreaalse regiooni arvestuses, kuhu kuulub ka Eesti, on elurikkuse seisundi paranemine võrreldes Euroopa keskmisega samuti suhteliselt kesine. Mõnes aspektis on Eesti tulemused EL-i keskmisest pisut paremad. Elupaikadest on Eestis kõige halvemas olukorras metsad, pärandkooslused ja sood, mida ähvardavad kuivendamine ja raie. Pärandkoosluste puhul esinevad probleemid alade hooldamisega.

Elupaikadest on Eestis kõige halvemas olukorras metsad, pärandkooslused ja sood, mida ähvardavad kuivendamine ja raie.

Et elurikkuse hävingut tulemuslikumalt peatada, on vaja uue, 2030. aastani kehtiva elurikkuse strateegia kohaselt Euroopa Liidus kaitse alla võtta 30% maismaast ja 30% merealadest. Sama meelt on Euroopa Liidu Nõukogu, rõhutades, et terved ja hästi toimivad ökosüsteemid aitaksid suurendada meie vastupanuvõimet ning ennetada uute haiguste teket ja levikut.

Arvestades Eesti Keskkonnaagentuuri andmeid praeguste kaitstavate alade suuruse kohta, peab Eesti uue eesmärgi täitmiseks kaitstavat pindala suurendama maismaal 1/3 võrra ja merel 2%.

Uue elurikkuse strateegia kohaselt on vaja range kaitse alla võtta nii maast kui ka merest 10%, millest Eestil on puudu veel üle 6%. Range kaitse näideteks Eestis on sihtkaitsevööndid ja loodusreservaadid.

Allikas: SA Keskkonnaõiguse Keskus

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974