Autor: Metsamajandusuudised.ee • 22. veebruar 2021

Imaveres toodeti esimesed tonnid uudset ligniini ja puidusuhkruid

Imaverre rajatud puidu keemilise töötlemise katsetehasest tulid esimesed tonnid kõrge puhtusastmega ligniini ja puidusuhkrute tootenäidiseid. Nüüd saab jätkata nende kasutamise katsetamist erinevates tööstusharudes.
Imavere demotehas.
Autor: SWEETWOODS

Imavere demotehase rajas AS Graanul Investi tütarettevõte OÜ Graanul Biotech, tootmise arendamiseks loodi konsortsium SWEETWOODS, kuhu koos Graanul Biotech´iga kuulub kaheksa partnerit: Global Bioenergies, Tecnaro, Armacell, Recticel, MetGen, 2B Srl ja Spinverse.

Projekti juhtpartner Graanul Biotech teatas, et projekti esimese etapi ehitustööd on lõppenud ning alanud on teise etapi ehitustööd, mille raames rajatakse võimalused hüdrolüüsiks, separeerimisprotsessideks ja ligniini kuivatamiseks. Graanul Biotechi hinnangul on uudse ligniini ja suhkrute tööstuslik toodang katsetehasest saadaval 2022. aasta viimases kvartalis.

SWEETWOODSi katsetehases kasutatakse lehtpuidu biomassi, et demonstreerida tööstuslikus mastaabis, kuidas on võimalik toota uute lahenduste abil kvaliteetset ligniini ja puidusuhkruid. Kasutatava tehnoloogia abil muudetakse 90% lehtpuidust ligniiniks ja suhkruteks, mida saab kasutada toormena biomaterjalide ja biokemikaalide tootmiseks ning seeläbi luua uusi väikese ökoloogilise jalajäljega biopõhiseid väärtusahelaid.

„Kogu fraktsioneerimisprotsess tuleb veel panna proovile ööpäevaringse täismahus tootmise kontekstis, kuid esialgse jõudluskontrolli tulemused on olnud paljutõotavad, kuna toodang oli spetsifikatsioonidele vastav ja kvaliteetse koostisega. See tähendab, et oleme rajanud tugeva aluse, et luua lähiajal võimekus toota jätkusuutlikke tooraineid uudsete biomaterjalide ja biokeemiatoodete tootmiseks tööstustes, mis traditsiooniliselt on baseerunud fossiilsel toorainel,“ ütles Graanul Biotechi teadus- ja arendusjuht dr Peep Pitk.

Projekti üks eesmärkidest on ka turu loomine ligniini ja suhkrute põhiste kemikaalide jaoks. Termoplastseid komposiitmaterjale ja segusid arendav ning tootev konsortsiumipartner Tecnaro kinnitab, et toodetud kõrge puhtusastmega ligniini on võimalik kasutada biokomposiidi tootmisel tavapärase ligniini asendajana, tulemuseks on toote parem kvaliteet ja lõhna puudumist. Tecnaro tooteperekonda kuulub 100% taastuvast toorainest valmistatud ja biolagunev ARBOFORM®.

Konsortsiumi liige Recticel hindab koostöös SWEETWOODSi partneritega praegu laboratoorselt, millised ligniini tüübid sobivad kõige paremini kasutamiseks isolatsiooniplaatide vahtmaterjalis. Kõige sobivamate tüüpide tootmist suurendatakse ja neid uuritakse edasi pooltööstuslikus kontekstis.

Kolmas konsortsiumi partner Global Bioenergies on edukalt suurendanud puidujääkidest saadud suhkrutel põhineva bio-isobuteeni tootmist. Ettevõte panustab ka taastuvatel ressurssidel põhinevate kosmeetikatoodete turustamisse.

Konsortsiumi liige 2B tegeleb tootmise keskkonnamõju hindamisega.

Projekti SWEETWOODSi on finantseeritud Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni programmist „Horisont 2020“.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616