Autor: Metsamajandusuudised.ee • 5. märts 2021

RMK: me ei langeta teadlikult ristipuid

Maavalla Koja hinnangul kahjustab Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) järjepidevalt ristipuid ja rikub nii säästva metsanduse FSC sertifikaadi tingimusi. RMK kinnitusel võib ristipuude raiet ette tulla vaid siis, kui need pole kantud Maa-ameti kaardikihile.
Autor: Toomas Kelt

Eesti maausulisi ühendav Maavalla Koda esitas ka kaebuse säästva metsanduse FSC sertifikaate väljastavale rahvusvahelisele organisatsioonile Preferred by Nature ning seadis kahtluse alla RMK-le antud sertifikaadi.

Otseselt on kaebus ajendatud Partsimõisa ristimändide raiumisest möödunud aasta jõulude ajal, kuid loetleb veel 24 ristipuude hävitamise juhtumit aastatest 2002–2020.

„Hoolimata RMK korduvatest kinnitustest, et nemad ristipuid ei raiu, on RMK meile teadaolevalt raiunud viimase kahekümne aasta jooksul ristipuid ja ristimetsi vähemalt 25 korral,“ ütles Maavalla Koja vanem Madis Iganõmm. „Maavalla Koja hinnangul ei tohiks RMK edaspidi müüa oma toodangut FSC säästva metsamajanduse sertifikaadiga, kuna sellega eksitatakse otseselt tarbijaid ning kahjustatakse FSC sertifikaadi mainet.“

Kahjustatud ja hävitatud ristipuude ja ristimetsade hulgas on Maavalla Koja teatel nii neid, mis on elektroonilisele kaardikihile kandmata kui ka neid, mis on kantud kaardikihile ja mille kohta RMK on saanud metsateatist esitades automaatteavituse koos soovitusega säilitada ristipuud või ristimetsad koos ümbritseva puhvertsooniga.

Maavalla Koda leiab, et sertifikaadi väljastaja NEPConi senised auditite käigus RMK-le määratud sanktsioonid on olnud rikkumiste ulatust arvestades sümboolse iseloomuga ja pole rikkumisi peatanud. Seetõttu tuleks RMK jätta ilma sertifikaadist, mille tingimusi ta ei täida.

RMK juhatuse esimehe Aigari Kallase sõnul on ristipuude raiet ette tulnud vaid pahaaimamatult.

„RMK ei hävita järjepidevalt looduslikke pühapaiku nagu Maavalla Koda väidab,“ kinnitas Kallas. „Kui ristipuud on märgitud selleks spetsiaalselt loodud avalikule Maa-ameti ristipuude kaardikihile, on metsaomanik neist teadlik ega raiu ristipuid. Sealjuures on sama ristipuude kaardikiht kuvatud ka Metsaregistris, mille järgi plaanitakse raietöid.

Kui ristipuid pole kaardikihile kantud või metsaomanikku muul moel informeeritud, olgu ta siis RMK või ka erametsaomanik, võib tõesti juhtuda, et pahaaimamatult võidakse ristipuu olemasolust teadmata see langetada,“ selgitas RMK juhatuse esimees.

NEPConile saadetud kaebustega tegeleb RMK siis, kui need on NEPConi audiitori poolt üle vaadatud ja tegutsemiseks on vajadus.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616