Autor: Toomas Kelt • 31. märts 2021

Puidust kaubaaluste tootjaid on tabanud toorainenappus

Ülemaailmne defitsiit teatud puidusortimentide osas on levimas ka Eestis. Mitmed puidust kaubaaluste tootjad tunnistavad, et nende tegevust takistab tooraine puudus.
Autor: Pixabay

Eesti ühe suurema kaubaaluste tootja OÜ Woodexpo müügiassistent Ksenia Nikitinskaja kinnitab, et tooraineprobleem on nende jaoks terav. „Ausalt öelda ei ole kümne aasta jooksul olnud selliseid raskusi, absoluutselt kõik mõtlevad, millega see võiks seotud olla,“ räägib Nikitinskaja.

Ka Järvamaal kaubaaluseid tootva OÜ Tammelaks esindaja Rain Rõmmelgas kinnitab toorainepuudust. „Hetkel tundub, et kõik puitpakendite tootjad vaevlevad tooraine puuduse käes. Lisaks sellele tekitab muret materjalide pidev hinnatõus, seda nii saematerjalidel kui ka kinnitusvahenditel. Eestis toodetud saematerjalide saadavusega on kuidagi väga kurvad lood, viimased koormad on meile tulnud Soomest ja Venemaalt,“ kirjeldab Rõmmelgas olukorda.

Ka OÜ Kaubaalus juhatuse liige Veiko Biene toob esile tooraine puudust, samuti puidu hinna kiiret tõusu. Kuid isegi kõrgema hinnaga ei ole vajalikku materjali saada, räägib Biene. „Täna isegi ei aita enam see , et hind on kõrge ja raha oleks, aga toormaterjali ikka ei ole . Põhjuseks tuuakse ekspordi suurt nõudlust,“ selgitab ta.

Ka Woodexpo esindaja viitab sellele, et hoolimata valmidusest maksta kõrgemat hinda, ei ole tooraine tagatud. „Hinnad kasvavad , aga see üldse ei garanteeri, et kaup on. Praegu on tavaline diooloog: Kuidas on järgmisel kuul, kas on midagi pakuda? - Ära küsi! Osta seda, mis praegu olemas on, sest mis juhtub homme või järgmisel kuul, ei tea keegi. - Ettevõttele tähendab see, et ei saa üldse oma tootmist planeerida,“ kirjeldab Nikitinskaja olukorda.

Nõudlus puidust kaubaaluste järele on tootjate kinnitusel suur. „Tööd on piisavalt, iga päev tuleb ka mitmeid uusi päringuid, aga kahjuks ei saa midagi pakkuda. Materjale saame täpselt nii palju, et pikaajalised lepingud ära täita ja seetõttu ei julgegi uusi juurde sõlmida. Meie müüme enda tooted valdavalt Eesti klientidele, aga huvitav on see, et viimase paari kuu jooksul on väga palju tulnud päringuid Soome ja Rootsi vahendajatelt. Tundub küll, et kaubaaluste nõudlus on suurenenud, sest hetkel on teatud valdkondades kaupade liikumine väga aktiivne,“ räägib Rain Rõmmelgas Tammelaks OÜ-st.

Ka Kaubaalus OÜ esindaja viitab nõudluse kasvule. „On tunda aluste nõudluse kasvu nii töötleva tööstuse poolelt, ravimi tootjatel , laiatarbe kaupade turustajatel. Põhimõtteliselt kõikides sektorites on kasvanud aluse nõudlus,“ räägib Veiko Biene.

Puidust kaubaaluste tootmiseks vajaliku tooraine puudust tunnevad ka teiste riikide tootjad. Saksamaa puitpakenditootjate liit HPE hoiatas, et kui toorainepuudus jätkub, hakkab puitpakendite ja kauabaaluste puudus takistama rahvusvahelist kaubavahetust. HPE hinnangul on toorainepuuduse põhjuseks suurenenud puidueksport Hiina ja USA-sse.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616