Autor: Randi Sepping • 28. aprill 2022

Tööstuslikud robotid, cobotid ja teised – mis on mis?

Tehnoloogia areng ja majandusolud on suunanud järjest rohkem tööstusettevõtteid oma tegevust robotiseerima. Erandiks ei ole ka puiduga tegelevad firmad. Aga millised roboteid valida ja milleks on tänapäevased robotid võimelised? Vastust aitab leida Metsamajandusuudiste 12. mail toimuv seminar-ringsõit Robotiseerimine puidutööstuses. Ringsõidul külastame ka Võrumaal Väimelas tegutsevat kompetentsikeskust TSENTER, kus kuuldav keskendubki robotite võimalustele.
Autor: Metsamajandusuudised.ee

Teemasse sissejuhatuseks soovitame lugeda TSENTERi aredusspetsialisti Randi Seppingu ülevaadet tööstusrobotitest.

Tööstuslikud robotid

Tööstusrobotid saavad hakkama erinevate töödega tehastes, mis toodavad suuri kaupu – näiteks tööstusseadmeid ja autosid. Nendes tehastes liigutavad need robotid raskeid esemeid tehase ühest osast teise. Need võivad ka detaile kinni hoida, et neid saaks töödelda või kontrollida. Mõned tugevaimad robotkäed võivad kerge vaevaga tõsta suisa tuhandekiloseid detaile. Enamik neist töötab pneumaatiliste jõusõlmede kaudu. Neil on süsteem, mis genereerib suruõhku ja saadab selle ajamile või mootorile, et toita ja juhtida robotkäe liikumist.

Vaatamata oma suurusele ja kaalule võivad need robotid olla ka väga täpsed. Kuid need on tavaliselt puuris või neid ei kasutata tööprotsessides, kus töötajad peavad läheduses olema. See tegur on lihtsalt tingitud sellest, kui ohtlikuks võivad need masinad inimese jaoks muutuda. Mõned neist robotkätest on varustatud ka spetsiaalse kattega, mis aitab neil töötada ekstreemsetes tingimustes. Need katted võivad muuta masinad happekindlaks või aidata neil taluda äärmist kuumust. Selle tulemusena võivad need robotid näiteks töötada metallitehases, mis töötleb happelisi või metalli söövaid kemikaale.

Autonoomsed mobiilsed robotid (ARM)

Autonoomsed mobiilsed robotid (või AMR-id) on robotid, mis suudavad liikuda läbi tehase ilma inimoperaatori abita. Need robotid kasutavad oma keskkonna “nägemiseks” ära tehisintellekti tüüpi, mida nimetatakse masinnägemiseks. Selle tehnoloogia abil suudab robot tuvastada takistusi ja töötajate liikumist ning planeerida teekonda. See võime võimaldab neil ise ringi liikuda. Tootmis- ja laoseaded kasutavad neid AMR-e enamasti kaupade teisaldamiseks. Sageli ehitavad arendajad need robotid raskete koormate transportimiseks, mille liikumiseks on tavaliselt vaja mitut töötajat või rasket varustust.

Koostöörobotid

Koostöörobotid, mida mõnikord nimetatakse ka cobots´ideks, on robotid, mis on spetsiaalselt loodud töötama koos inimestega tehasekeskkondades. Nad tegelevad peamiselt ülesannetega, kus inimtööjõudu on endiselt vaja, kuid tüüpilised tootmisrobotid oleksid kas liiga ohtlikud või ebapraktilised. Mõned neist robotitest on mehaanilised käed, mida kasutatakse tükkide laost töökohale viimiseks. Teised pakivad valmistooteid või kaubaaluseid. Kuna nad töötavad inimestele nii lähedal, on neil ainulaadsed turvafunktsioonid. Näiteks võib masinal olla reguleeritav liikumisprogramm, mis võimaldab teha sõltuvalt ülesandest õrnu liigutusi. Teistel võivad olla andurid, mis tuvastavad kas inimene on mõnes keelatud piirkonnas ja seepeale käivitavad hädaseiskamise. Nende turvafunktsioonide abil saavad need robotid töötada koos inimestega või anda neile lihtsalt ülesanded edasi, kartmata vigastusi tekitada.

Masinnägemisega robotid

Masinnägemis-tehnoloogia võimaldab ka teist tüüpi robotitel rutiinseid kontrolle teha. Üks näide on kvaliteedikontrolli robootika. Need robotid kasutavad AI-d (tehisintellekti) probleemide visuaalseks tuvastamiseks. Samuti saavad nad aru, kui komponent ei vasta spetsifikatsioonidele – võib-olla on see liiga pikk või lühike või sellel on nähtavaid defekte. Kui robot tuvastab probleemi, kõrvaldab ta selle osa tootmisliinilt. See hoiab ära praakdetaili paigaldamise tootesse ja seetõttu ei mõjuta oluliselt üldist tootmisprotsessi. Need robotid on tootjate seas eriti populaarsed, kuna kvaliteedikontroll on tootmisprotsessi üks tüütumaid etappe. Masinnägemisega robotid võivad aidata töötajatel kvaliteeti kontrollida või võimaldada neil keskenduda olulisematele ülesannetele. See võimalus muudab tootmisprotsessi töötajate jaoks lihtsamaks, tõhusamaks ja mugavamaks.

Seminar-ringsõidu Robotiseerimine puidutööstuses programmiga saate tutvuda SIIN, end osalejaks registreerida saate SIIN.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616